or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 51035-962 Metropolis Convertible Flush Mount Fixture, 1 A19 Incandescent Lamp, 100 W Fixture, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 51035-962 Metropolis Convertible Flush Mount Fixture, 1 A19 Incandescent Lamp, 100 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~1073344
MFGR #51035-962
$/ea
The Metropolis collection from Sea Gull lighting delivers a subtle urban feel that's not overwhelming. the simple, softly curved design takes a dramatic turn with a rich brushed nickel finish and satin etched glass. use Metropolis to coordinate with a wide range of interior design, from traditional to eclectic to add a level of eye catching shapes and texture. the assortment includes 5-light and 3-light chandeliers, pendants in three sizes, a flush mount ceiling fixture and a 1-light up-light wall sconce. both incandescent lamping and energy STAR-qualified fluorescent lamping are available. most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately.
The Metropolis collection from Sea Gull lighting delivers a subtle urban feel that's not overwhelming. the simple, softly curved design takes a dramatic turn with a rich brushed nickel finish and satin etched glass. use Metropolis to coordinate with a wide range of interior design, from traditional to eclectic to add a level of eye catching shapes and texture. the assortment includes 5-light and 3-light chandeliers, pendants in three sizes, a flush mount ceiling fixture and a 1-light up-light wall sconce. both incandescent lamping and energy STAR-qualified fluorescent lamping are available. most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately.
Catalog Number 51035-962 Country of Origin CHN Finish Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel, Shade: Satin Etched Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Height 14.00 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Standards UL Listed, cULus Certified Style Single Light Metropolis Hall/Foyer Sub Brand Metropolis Torque Value 1.4 (12) IN-LBS Type Hall/Foyer UNSPSC 39111521 UPC 11 78565251034 Wattage 100 W Width 8 1/2 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Install Flush or Pendant Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height Flush: 12 1/4IN, Height with Chain: 136IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN Most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately Install flush or pendant pre-laced through 10 ft of chain 12-1/4 in flush height 136 in height with chain 144 in wire (color clear) 120 in chain 8 in Dia diffuser size 3/4 in D x 5 in dia back plate size Cap nuts, flush mounting Mounted to box connection No lamp Brushed nickel housing finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 51035-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel, Shade: Satin Etched |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Height | 14.00 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Standards | UL Listed, cULus Certified |
| Style | Single Light Metropolis Hall/Foyer |
| Sub Brand | Metropolis |
| Torque Value | 1.4 (12) IN-LBS |
| Type | Hall/Foyer |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565251034 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 8 1/2 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Install Flush or Pendant Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height Flush: 12 1/4IN, Height with Chain: 136IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN |
| Most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately |
| Install flush or pendant pre-laced through 10 ft of chain |
| 12-1/4 in flush height |
| 136 in height with chain |
| 144 in wire (color clear) |
| 120 in chain |
| 8 in Dia diffuser size |
| 3/4 in D x 5 in dia back plate size |
| Cap nuts, flush mounting |
| Mounted to box connection |
| No lamp |
| Brushed nickel housing finish |