or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 44640-839 100W 120V MEDIUM A
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 44640-839 100W 120V MEDIUM A
SKUPDW~3852275
MFGR #44640-839
$/ea
One Light Bath Sconce in Blacksmith Finish with Hammertone Glass Shade, Extends: 7 3/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Center of outlet box up: 5IN Center of outlet box down: 5 1/4IN Canopy: Height: 8 7/8IN Width: 4 9/16IN Depth: 1IN Mounts is both up and down position
One Light Bath Sconce in Blacksmith Finish with Hammertone Glass Shade, Extends: 7 3/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Center of outlet box up: 5IN Center of outlet box down: 5 1/4IN Canopy: Height: 8 7/8IN Width: 4 9/16IN Depth: 1IN Mounts is both up and down position
Catalog Number 44640-839 Country of Origin USA Finish Shade: Hammertone, Body: Blacksmith Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Height 10.25 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations Style Single Light Bath Sconce Sub Brand 59th Street Type Bath Sconce UNSPSC 39111503 UPC 11 78565244640 Wattage 100 W Width 5 1/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Extends: 7 3/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 44640-839 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Shade: Hammertone, Body: Blacksmith |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Height | 10.25 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations |
| Style | Single Light Bath Sconce |
| Sub Brand | 59th Street |
| Type | Bath Sconce |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78565244640 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 5 1/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Extends: 7 3/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position |