or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 44056-05 100W 120V MEDIUM A S
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 44056-05 100W 120V MEDIUM A S
SKUPDW~1602119
MFGR #44056-05
$/ea
Six Light Bath Bar in Chrome Finish with Etched Opal Glass Shade. Wall/Bath fixture with chrome finish and etched opal glass. Fixtures mount up or down, Extends: 8 1/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Height: 5 3/4IN Width: 40 3/4IN Depth: 1 5/8IN Center of outlet box up: 4 1/4IN Center of outlet box down: 3IN Mounts is both up and down position
Six Light Bath Bar in Chrome Finish with Etched Opal Glass Shade. Wall/Bath fixture with chrome finish and etched opal glass. Fixtures mount up or down, Extends: 8 1/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Height: 5 3/4IN Width: 40 3/4IN Depth: 1 5/8IN Center of outlet box up: 4 1/4IN Center of outlet box down: 3IN Mounts is both up and down position
Catalog Number 44056-05 Country of Origin USA Finish Shade: Etched Opal, Body: Chrome Gross Weight Per Pack 18.5500 lb Height 7.25 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 6 Standard UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations Style Six Light Chrome Wall/Bath Sub Brand Cassie Type Wall/Bath Bar UNSPSC 39111503 UPC 11 78565204400 Wattage 100 W Width 40 3/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Extends: 8 1/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 44056-05 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Shade: Etched Opal, Body: Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 18.5500 lb |
| Height | 7.25 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 6 |
| Standard | UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations |
| Style | Six Light Chrome Wall/Bath |
| Sub Brand | Cassie |
| Type | Wall/Bath Bar |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78565204400 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 40 3/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Extends: 8 1/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position |