or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Zelio™ RPM23BD Power Relay With Adapter and LED, 15 A, 2NO-2NC/DPDT Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Zelio™ RPM23BD Power Relay With Adapter and LED, 15 A, 2NO-2NC/DPDT Contact, 24 VDC V Coil
SKU1301276
MFGR #RPM23BD
$/ea
Schneider Electric Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 0.85 W Power, 24 VDC Coil, 2NO-2NC/DPDT Contact Form, 4 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.06 in H x 1.54 in W x 0.83 in D Dimensions
Schneider Electric Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 0.85 W Power, 24 VDC Coil, 2NO-2NC/DPDT Contact Form, 4 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.06 in H x 1.54 in W x 0.83 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RPM23BD Application Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RPM23BD Coil 0.85 Contact Configuration 2 C/O Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.32 Gross Volume per Pack Metric 21.63 Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 36.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Hazard Class N Height 2.2000 in Height [Metric] 2.2000 cm Item Group 21127 Length 4.8000 in Length [Metric] 4.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648668&lang=en-us Mounting PLUG-IN Returnable Y Substitute Product Catalog Number RXM021BN UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.8000 in Width [Metric] 2.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications any position Gold flash contacts Multiple pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Without lockable test button
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPM23BD |
| Application | Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPM23BD |
| Coil | 0.85 |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 21.63 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Hazard Class | N |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 4.8000 in |
| Length [Metric] | 4.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648668&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | RXM021BN |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.8000 in |
| Width [Metric] | 2.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| any position |
| Gold flash contacts |
| Multiple pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Without lockable test button |