or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZD4PA203 Harmony™ ZD4 Pushbutton Contact Block With Body/Fixing Collar, 22 mm, 4NO, Silver Alloy Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZD4PA203 Harmony™ ZD4 Pushbutton Contact Block With Body/Fixing Collar, 22 mm, 4NO, Silver Alloy Contact
SKU758674
MFGR #ZD4PA203
Call For Price
List: Schneider Electric ZD4PA203 RPLCMT JOYSTICK BODY/CONTACT ASSY
Schneider Electric ZD4PA203 RPLCMT JOYSTICK BODY/CONTACT ASSY
Alternate Catalog Number ZD4PA203 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZD4PA203 Contact Configuration 4NO Contact Material Silver Alloy Contact Rating 10 A to 600 VAC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 1.65 in H x 1.18 in W EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 9.56 Gross Volume per Pack Metric 156.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 76.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 5.4000 in Height [Metric] 8.6000 cm Item Group 22469 Length 8.8000 in Length [Metric] 5.4000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=650088&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Series ZD4 Size 22 mm Stock Status NONSTOCK Sub Brand ZD4 Substitute Product Catalog Number ZBYLEG201001 Type 4 NO,COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY FOR JOYSTICK CONTROLLER,SLOW-BREAK UNSPSC 39122221 UPC 11 78590168411 UPC 12 785901684114 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.4000 in Width [Metric] 3.4000 cm 10 A CARTRIDGE FUSE GG EN/IEC 60947-5-1 Slow break contact operation Standard contact operation =1 x 0.22 sq-mm without cable end screw clamp conforming to EN 60947-1 Without positive opening 10000000 cycles mechanical durability 0.8 to 1.2 N-m tightening torque Cross head compatible with Philips, Pozidriv #1 screwdriver, slotted head compatible with flat 4 mm/5.5 mm Dia screwdriver 10 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1 short circuit protection 10 A conforming to EN/IEC 60947-5-1 conventional free air thermal current 600 VAC (degree of pollution 3) conforming to EN 60947-1 rated insulation voltage 6 kV conforming to EN 60947-1 rated impulse withstand voltage 3 A 240 VAC-15 A300 EN/IEC 60947-5-1, 6 A 120 VAC-15 A300 EN/IEC 60947-5-1, 0.1 A 600 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1, 0.27 A 250 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1, 0.55 A 125 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1 rated operational current -40 to 70 deg C ambient air temperature for storage -40 to 70 deg C ambient air temperature for operation 5 gn (2 to 500 Hz) vibration resistance conforming to IEC 60068-2-6 30 gn (18 ms)/50 gn (11 ms) shock resistance, half sine wave acceleration IEC 60068-2-27
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZD4PA203 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZD4PA203 |
| Contact Configuration | 4NO |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 10 A to 600 VAC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.65 in H x 1.18 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 9.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 156.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 76.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 5.4000 in |
| Height [Metric] | 8.6000 cm |
| Item Group | 22469 |
| Length | 8.8000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=650088&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | ZD4 |
| Size | 22 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ZD4 |
| Substitute Product Catalog Number | ZBYLEG201001 |
| Type | 4 NO,COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY FOR JOYSTICK CONTROLLER,SLOW-BREAK |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590168411 |
| UPC 12 | 785901684114 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.4000 in |
| Width [Metric] | 3.4000 cm |
| 10 A CARTRIDGE FUSE GG EN/IEC 60947-5-1 |
| Slow break contact operation |
| Standard contact operation |
| =1 x 0.22 sq-mm without cable end screw clamp conforming to EN 60947-1 |
| Without positive opening |
| 10000000 cycles mechanical durability |
| 0.8 to 1.2 N-m tightening torque |
| Cross head compatible with Philips, Pozidriv #1 screwdriver, slotted head compatible with flat 4 mm/5.5 mm Dia screwdriver |
| 10 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1 short circuit protection |
| 10 A conforming to EN/IEC 60947-5-1 conventional free air thermal current |
| 600 VAC (degree of pollution 3) conforming to EN 60947-1 rated insulation voltage |
| 6 kV conforming to EN 60947-1 rated impulse withstand voltage |
| 3 A 240 VAC-15 A300 EN/IEC 60947-5-1, 6 A 120 VAC-15 A300 EN/IEC 60947-5-1, 0.1 A 600 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1, 0.27 A 250 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1, 0.55 A 125 VDC-13 Q300 EN/IEC 60947-5-1 rated operational current |
| -40 to 70 deg C ambient air temperature for storage |
| -40 to 70 deg C ambient air temperature for operation |
| 5 gn (2 to 500 Hz) vibration resistance conforming to IEC 60068-2-6 |
| 30 gn (18 ms)/50 gn (11 ms) shock resistance, half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |