or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric ZBY9W2B330 English Marked Illuminated Ring With 24 VDC/VAC 50/60 Hz Red Integral Fixed LED, 60 mm H x 9.3 mm W, Round Plate, Plastic, Yellow Field
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric ZBY9W2B330 English Marked Illuminated Ring With 24 VDC/VAC 50/60 Hz Red Integral Fixed LED, 60 mm H x 9.3 mm W, Round Plate, Plastic, Yellow Field
SKU1373953
MFGR #ZBY9W2B330
Call For Price
List: Schneider Electric Ring, English Marked Illuminated, Round Plate Shape, 22 mm Mushroom Head Pushbutton Operator, Legend: EMERGENCY STOP (Emergency Stop Function Logo), Black Legend, 60 mm Height, 9.3 mm Width, Plastic, Yellow Field
Schneider Electric Ring, English Marked Illuminated, Round Plate Shape, 22 mm Mushroom Head Pushbutton Operator, Legend: EMERGENCY STOP (Emergency Stop Function Logo), Black Legend, 60 mm Height, 9.3 mm Width, Plastic, Yellow Field
Alternate Catalog Number ZBY9W2B330 Amperage Rating 18 Application Emergency Stop Applications ARRA Compliant N Average Life 100000 h at rated voltage and 25 °C;100000 h at rated voltage and 25 °C h Base Integral LED Buy American Compliant N Catalog Number ZBY9W2B330 Color Red Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.20 Gross Volume per Pack Metric 85.21 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 21.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height [Metric] 2.2000 cm Illumination Type Protected LED Length 8.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=475004799&lang=en-us Returnable Y Shape Round Size 2.36 in Substitute Product Catalog Number ZBE1025 Type Illuminated marked legend ring UNSPSC 39121534 Voltage Rating 24 V AC/DC 50/60 HZ Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 6.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 2.5000 in Material Plastic Width 8.0000 in Emergency Stop Applications English
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBY9W2B330 |
| Amperage Rating | 18 |
| Application | Emergency Stop Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 100000 h at rated voltage and 25 °C;100000 h at rated voltage and 25 °C h |
| Base | Integral LED |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBY9W2B330 |
| Color | Red |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 85.21 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Illumination Type | Protected LED |
| Length | 8.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=475004799&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 2.36 in |
| Substitute Product Catalog Number | ZBE1025 |
| Type | Illuminated marked legend ring |
| UNSPSC | 39121534 |
| Voltage Rating | 24 V AC/DC 50/60 HZ |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 6.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 2.5000 in |
| Material | Plastic |
| Width | 8.0000 in |
| Emergency Stop Applications |
| English |