or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZBVG6 Harmony™ ZBV Light Block, 22 mm Dia, LED Lamp, 110/120 VAC, Screw Clamp Terminal
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZBVG6 Harmony™ ZBV Light Block, 22 mm Dia, LED Lamp, 110/120 VAC, Screw Clamp Terminal
SKU97903
MFGR #ZBVG6
Call For Price
List: Schneider Electric ZBVG6 PUSH BUTTON LIGHT MODULE 22MM 110-120VAC XB4,110/120VAC,22mm,Blue LED,Electrical Component Light Module,Harmony,Screw Clamp
Schneider Electric ZBVG6 PUSH BUTTON LIGHT MODULE 22MM 110-120VAC XB4,110/120VAC,22mm,Blue LED,Electrical Component Light Module,Harmony,Screw Clamp
Alternate Catalog Number ZBVG6 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZBVG6 Color Blue Connection Screw Clamp Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.86 Gross Volume per Pack Metric 14.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 4.4000 in Height [Metric] 5.6000 cm Illumination Type Protected LED Indicator BLUE,INTEGRAL LED,PROTECTED LED Item Group 22469 Lamp Type LED Length 9.0000 in Length [Metric] 5.4000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651412&lang=en-us Mounting Front mounting Mounting Type Front Operating Temperature -40-70 A°C Returnable Y Series ZBV Size 22 mm Dia Standard CSA-UL LISTED,IP20 IEC 60529,UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-5-1-EN/IEC 60947-1-JIS C8201-1 Standards UL 508, CSA C22.2 No 14, JIS C 4520, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-5 Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number ZBY2101 Terminal Type Screw/Clamp Type ELECTRICAL COMPONENT LIGHT MODULE UNSPSC 39122216 UPC 11 78590135547 UPC 12 785901355472 Upsell Product Catalog Number XB5RFA02 Voltage Rating 110/120 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.4000 in Width [Metric] 4.4000 cm BLUE LED Protected LED light source and integral LED bulb base 50/60 Hz frequency 7.08 to 10.62 lbf-in tightening torque IP20 conforming to IEC 60529 Steady signaling type 14 mA current consumption 100000 hr at rated voltage and 25 deg C service life -40 to 158 deg F operating temperature Blue light source color
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBVG6 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBVG6 |
| Color | Blue |
| Connection | Screw Clamp |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.86 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 4.4000 in |
| Height [Metric] | 5.6000 cm |
| Illumination Type | Protected LED |
| Indicator | BLUE,INTEGRAL LED,PROTECTED LED |
| Item Group | 22469 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651412&lang=en-us |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | ZBV |
| Size | 22 mm Dia |
| Standard | CSA-UL LISTED,IP20 IEC 60529,UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-5-1-EN/IEC 60947-1-JIS C8201-1 |
| Standards | UL 508, CSA C22.2 No 14, JIS C 4520, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-5 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | ZBY2101 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | ELECTRICAL COMPONENT LIGHT MODULE |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590135547 |
| UPC 12 | 785901355472 |
| Upsell Product Catalog Number | XB5RFA02 |
| Voltage Rating | 110/120 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.4000 in |
| Width [Metric] | 4.4000 cm |
| BLUE LED |
| Protected LED light source and integral LED bulb base |
| 50/60 Hz frequency |
| 7.08 to 10.62 lbf-in tightening torque |
| IP20 conforming to IEC 60529 |
| Steady signaling type |
| 14 mA current consumption |
| 100000 hr at rated voltage and 25 deg C service life |
| -40 to 158 deg F operating temperature |
| Blue light source color |