or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZBVB37 PUSHBUTTON LIGHT MODULE
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZBVB37 PUSHBUTTON LIGHT MODULE
SKU365113
MFGR #ZBVB37
Call For Price
List: Schneider Electric ZBVB37 PUSHBUTTON LIGHT MODULE 22MM 24V XB4,22mm,24 V AC/DC, 50/60 Hz,Harmony XB5-Harmony XB4,PCB (Printed Circuit Board),green,integral LED,protected LED,light block,light block
Schneider Electric ZBVB37 PUSHBUTTON LIGHT MODULE 22MM 24V XB4,22mm,24 V AC/DC, 50/60 Hz,Harmony XB5-Harmony XB4,PCB (Printed Circuit Board),green,integral LED,protected LED,light block,light block
Alternate Catalog Number ZBVB37 Amperage Rating 0.015 A ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZBVB37 Color Green Connection PINS FOR PRINTED CIRCUIT BOARD Country of Origin FR Currency USD Dimensions 0.39 in W EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.23 Gross Volume per Pack Metric 3.77 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 2.2000 in Height [Metric] 2.2000 cm Illumination Type Protected LED Indicator GREEN,INTEGRAL LED,PROTECTED LED Item Group 22469 Lamp Type Integral LED Length 6.6000 in Length [Metric] 6.6000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651538&lang=en-us Model light block Mounting Front mounting Mounting Type Front Operating Temperature -40-70 A°C Returnable N Series ZBV Size 22 mm Standard EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C8201-5-1-UL 508-EN/IEC 60947-5-5-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Sub Brand ZBV Terminal Type PCB Type Steady Signal UNSPSC 39122216 Voltage Rating 24 VAC//VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.3000 in Width [Metric] 3.3000 cm LIGHT BLOCK
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBVB37 |
| Amperage Rating | 0.015 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBVB37 |
| Color | Green |
| Connection | PINS FOR PRINTED CIRCUIT BOARD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 0.39 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.23 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3.77 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Illumination Type | Protected LED |
| Indicator | GREEN,INTEGRAL LED,PROTECTED LED |
| Item Group | 22469 |
| Lamp Type | Integral LED |
| Length | 6.6000 in |
| Length [Metric] | 6.6000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651538&lang=en-us |
| Model | light block |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | ZBV |
| Size | 22 mm |
| Standard | EN/IEC 60947-5-4-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C8201-5-1-UL 508-EN/IEC 60947-5-5-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ZBV |
| Terminal Type | PCB |
| Type | Steady Signal |
| UNSPSC | 39122216 |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.3000 in |
| Width [Metric] | 3.3000 cm |
| LIGHT BLOCK |