or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric ZBV6 Harmony™ ZBV Light Block, 22 mm Dia, BA9s Lamp, 250 VAC, Screw Clamp Terminal
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric ZBV6 Harmony™ ZBV Light Block, 22 mm Dia, BA9s Lamp, 250 VAC, Screw Clamp Terminal
SKU97897
MFGR #ZBV6
Call For Price
List: Schneider Electric ZBV6 PUSHBUTTON LIGHT MODULE 22MM 250V XB5,-25 to +70 degrees C,Electrical Component Light Module,Harmony,IP20,Screw Clamp,for BA9s bulb
Schneider Electric ZBV6 PUSHBUTTON LIGHT MODULE 22MM 250V XB5,-25 to +70 degrees C,Electrical Component Light Module,Harmony,IP20,Screw Clamp,for BA9s bulb
Alternate Catalog Number ZBV6 Application FOR BA9S BULB ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZBV6 Connection Screw Clamp Country of Origin FR Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Volume per Pack Metric 0.82 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0840 lb Gross Weight per Pack Metric 8.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809051 Height 5.6000 in Height [Metric] 30.0000 cm Illumination Type Bulb not included Indicator BA 9S,BULB NOT INCLUDED Item Group 22469 Lamp Type BA9s Length 5.4000 in Length [Metric] 40.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651568&lang=en-us Model light block Mounting Front mounting Mounting Type Front Operating Temperature -25 TO +70 DEGREES C Returnable Y Series ZBV Size 22 mm Dia Standard CSA-UL LISTED,EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-5-1-UL 508-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 Standards UL 508CSA C22.2 No 14JIS C 4520EN/IEC 60947-1/EN/IEC 60947-5-1EN/IEC 60947-5-4/EN/IEC 60947-5-5 Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number ZB5AZ905 Terminal Type Screw/Clamp Type ELECTRICAL COMPONENT LIGHT MODULE UNSPSC 39122216 Voltage Rating 250 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.4000 in Width [Metric] 30.0000 cm FOR BA9S BULB LIGHT BLOCK BA9S bulb base IP20 conforming to IEC 60529 Steady signaling type -40 to 158 deg F ambient air temperature for operation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBV6 |
| Application | FOR BA9S BULB |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBV6 |
| Connection | Screw Clamp |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0840 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809051 |
| Height | 5.6000 in |
| Height [Metric] | 30.0000 cm |
| Illumination Type | Bulb not included |
| Indicator | BA 9S,BULB NOT INCLUDED |
| Item Group | 22469 |
| Lamp Type | BA9s |
| Length | 5.4000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=651568&lang=en-us |
| Model | light block |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Operating Temperature | -25 TO +70 DEGREES C |
| Returnable | Y |
| Series | ZBV |
| Size | 22 mm Dia |
| Standard | CSA-UL LISTED,EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-5-1-UL 508-EN/IEC 60947-5-5-EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14-JIS C8201-1,IP20 IEC 60529 |
| Standards | UL 508CSA C22.2 No 14JIS C 4520EN/IEC 60947-1/EN/IEC 60947-5-1EN/IEC 60947-5-4/EN/IEC 60947-5-5 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5AZ905 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | ELECTRICAL COMPONENT LIGHT MODULE |
| UNSPSC | 39122216 |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.4000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| FOR BA9S BULB |
| LIGHT BLOCK |
| BA9S bulb base |
| IP20 conforming to IEC 60529 |
| Steady signaling type |
| -40 to 158 deg F ambient air temperature for operation |