or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZBRRA Programmable Receiver, For Use With Harmony® XB5R, XB4R 22 mm Pushbutton, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZBRRA Programmable Receiver, For Use With Harmony® XB5R, XB4R 22 mm Pushbutton, Plastic
SKU704728
MFGR #ZBRRA
Call For Price
List: Schneider Electric ZBRRA PRGRAM. R'CVR, 2 RELAYS, STRT-STP/MOM/MA,2 NO + 2 NC,250 V AC/DC,5mA,Harmony,Monostable Bi-Stable Stop/Start,Programmable Receiver
Schneider Electric ZBRRA PRGRAM. R'CVR, 2 RELAYS, STRT-STP/MOM/MA,2 NO + 2 NC,250 V AC/DC,5mA,Harmony,Monostable Bi-Stable Stop/Start,Programmable Receiver
Alternate Catalog Number ZBRRA Amperage Rating 5m A Application Interface to actuators ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZBRRA Contact Configuration 2 NO + 2 NC Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 24.32 Gross Volume per Pack Metric 398.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 138.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 4.6000 in Height [Metric] 4.6000 cm Indicator 1 LED, COLOR: GREEN FOR POWER ON-2 LEDS, COLOR: GREEN FOR RELAY ON-2 LEDS, COLOR: GREEN FOR FUNCTION MODE-1 LED, COLOR: GREEN AND YELLOW FOR RECEPTION SIGNAL Insulation 250 V IEC 60664-1,> 500 MOHM 500 V DC NF C 20-030 Item Group 22470 Length 9.6000 in Length [Metric] 9.6000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Self-extinguishing plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61721609&lang=en-us Model bi-stable;monostable;programmable receiver;stop/start Mounting 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL EN/IEC 60715-MOUNTING PLATE Returnable Y Size 108 MM,36 MM,75 MM in Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number ZB4RTA3 Type PROGRAMMABLE RECEIVER UNSPSC 39122216 Voltage Rating 250 VAC//VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 4 W AC/DC Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Interface to actuators ZIGBEE GREEN POWER 2.4 GHZ IEEE 802.15.4 2-relays, 2-push buttons, (6) LEDs 2 ms reset time 2405 MHz transmission frequency Omni-directional antenna 15 W breaking capacity 100000 cycles electrical durability 1000000 cycles mechanical durability Green premium product 2 NO/2NC contact Configuration
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ZBRRA |
| Amperage Rating | 5m A |
| Application | Interface to actuators |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBRRA |
| Contact Configuration | 2 NO + 2 NC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 24.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 398.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 138.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 4.6000 in |
| Height [Metric] | 4.6000 cm |
| Indicator | 1 LED, COLOR: GREEN FOR POWER ON-2 LEDS, COLOR: GREEN FOR RELAY ON-2 LEDS, COLOR: GREEN FOR FUNCTION MODE-1 LED, COLOR: GREEN AND YELLOW FOR RECEPTION SIGNAL |
| Insulation | 250 V IEC 60664-1,> 500 MOHM 500 V DC NF C 20-030 |
| Item Group | 22470 |
| Length | 9.6000 in |
| Length [Metric] | 9.6000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Self-extinguishing plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61721609&lang=en-us |
| Model | bi-stable;monostable;programmable receiver;stop/start |
| Mounting | 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL EN/IEC 60715-MOUNTING PLATE |
| Returnable | Y |
| Size | 108 MM,36 MM,75 MM in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | ZB4RTA3 |
| Type | PROGRAMMABLE RECEIVER |
| UNSPSC | 39122216 |
| Voltage Rating | 250 VAC//VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 4 W AC/DC |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Interface to actuators |
| ZIGBEE GREEN POWER 2.4 GHZ IEEE 802.15.4 |
| 2-relays, 2-push buttons, (6) LEDs |
| 2 ms reset time |
| 2405 MHz transmission frequency |
| Omni-directional antenna |
| 15 W breaking capacity |
| 100000 cycles electrical durability |
| 1000000 cycles mechanical durability |
| Green premium product |
| 2 NO/2NC contact Configuration |