or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZBE1015 Harmony™ ZBE Single Contact Block, 22 mm, 1NO, 10 A at 600 VAC Contact Rating, Silver Alloy Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZBE1015 Harmony™ ZBE Single Contact Block, 22 mm, 1NO, 10 A at 600 VAC Contact Rating, Silver Alloy Contact
SKU573377
MFGR #ZBE1015
Call For Price
List: Schneider Electric ZBE1015 N/O CONTACT WITH SPRING CLAMP,1 NO,10A,600V,A600 - Q600,Electrical Component Contact Block,Harmony,Spring Terminal
Schneider Electric ZBE1015 N/O CONTACT WITH SPRING CLAMP,1 NO,10A,600V,A600 - Q600,Electrical Component Contact Block,Harmony,Spring Terminal
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number ZBE1015 Amperage Rating 10 A ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZBE1015 Color Black Connection SPRING TERMINAL Contact Configuration 1NO Contact Material Silver Alloy Contact Rating 10 A at 600 VAC Contacts 1 Country of Origin FR Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.91 Gross Volume per Pack Metric 14.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 9.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 1.1000 in Height [Metric] 5.6000 cm Item Group 22469 Length 3.5000 in Length [Metric] 5.4000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=6692505&lang=en-us Mounting Front mounting Mounting Type Front Operating Temperature -40-70 A°C Operator Type Slow Break Returnable Y Series ZBE Size 22 mm Standard IP20 IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number ZBE101 Terminal Type Spring Clamp Type Electrical Component UNSPSC 39121522 Upsell Product Catalog Number XB5RFB01 Voltage Rating 600 V Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.0000 in Width [Metric] 4.2000 cm CONTACT BLOCK -40 to 70 deg C ambient air storage and operating temperature A600/Q600 contact rating Mounting on pushbutton collar 2.3 N NO changing electrical state operating force 10000000 cycles mechanical durability Mounting on push-button collar -40 to 70 deg C ambient air temperature for storage -40 to 70 deg C ambient air temperature for operation 5 gn (2 to 500 Hz) vibration resistance conforming to IEC 60068-2-6 30 gn(18 ms)/50 gn(11 ms) shock resistance, half sine wave acceleration IEC 60068-2-27
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | ZBE1015 |
| Amperage Rating | 10 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZBE1015 |
| Color | Black |
| Connection | SPRING TERMINAL |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC |
| Contacts | 1 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.91 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 1.1000 in |
| Height [Metric] | 5.6000 cm |
| Item Group | 22469 |
| Length | 3.5000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=6692505&lang=en-us |
| Mounting | Front mounting |
| Mounting Type | Front |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Operator Type | Slow Break |
| Returnable | Y |
| Series | ZBE |
| Size | 22 mm |
| Standard | IP20 IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | ZBE101 |
| Terminal Type | Spring Clamp |
| Type | Electrical Component |
| UNSPSC | 39121522 |
| Upsell Product Catalog Number | XB5RFB01 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.0000 in |
| Width [Metric] | 4.2000 cm |
| CONTACT BLOCK |
| -40 to 70 deg C ambient air storage and operating temperature |
| A600/Q600 contact rating |
| Mounting on pushbutton collar |
| 2.3 N NO changing electrical state operating force |
| 10000000 cycles mechanical durability |
| Mounting on push-button collar |
| -40 to 70 deg C ambient air temperature for storage |
| -40 to 70 deg C ambient air temperature for operation |
| 5 gn (2 to 500 Hz) vibration resistance conforming to IEC 60068-2-6 |
| 30 gn(18 ms)/50 gn(11 ms) shock resistance, half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |