or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZB6E1B Harmony™ ZB6 Electrical Component Slow Break Pushbutton Contact Block, 16 mm, 1NO
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZB6E1B Harmony™ ZB6 Electrical Component Slow Break Pushbutton Contact Block, 16 mm, 1NO
SKU97714
MFGR #ZB6E1B
Call For Price
List: Schneider Electric ZB6E1B 16MM NO CONT 65168-022,1,1 NO,16mm,B300 - R300,Direct,Electrical Component Contact Block,Faston,Harmony,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR44087 Class 321103 - CE Marked
Schneider Electric ZB6E1B 16MM NO CONT 65168-022,1,1 NO,16mm,B300 - R300,Direct,Electrical Component Contact Block,Faston,Harmony,UL Listed File Number E164353 CCN NKCR - CSA Certified File Number LR44087 Class 321103 - CE Marked
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number ZB6E1B Amperage Rating 3 A 120 V, AC-15, B300-1.5 A 240 V, AC-15, B300-0.1 A 250 V, DC-13, R300-0.22 A 125 V, DC-13, R300 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number ZB6E1B Connection FASTON Contact Configuration 1NO Contact Material Silver Alloy Contact Rating 250 VAC Contacts 1 Country of Origin ES Currency USD Enclosure Type IP65 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.22 Gross Volume per Pack Metric 3.60 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509031 Height 2.2000 in Height [Metric] 2.2000 cm Insulation 250 V 3)EN/IEC 60947-1 Item Group 22459 Length 3.2000 in Length [Metric] 3.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=653082&lang=en-us Mounting DIRECT Mounting Type Surface Number Of Poles 1 Operating Temperature -25-70 A°C Operator Type Slow Break Returnable Y Series ZB6 Size 16 mm Standard UL LISTED FILE NUMBER E164353 CCN NKCR - CSA CERTIFIED FILE NUMBER LR44087 CLASS 321103 - CE MARKED Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number ZB6E2B Terminal Type Fast-On Type 1-Pole Electrical Component UNSPSC 39122221 UPC 11 78590132572 UPC 12 785901325727 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.7000 in Width [Metric] 6.7000 cm CONTACT BLOCK B300/R300 contact rating Positive opening conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K 0.08 in NO changing electrical state, 0.14 in total operating travel 1.6 N (NO changing electrical state) operating force 5000000 cycles mechanical durability 6 A cartridge fuse type gG short circuit protection 250 VAC (degree of pollution 3) conforming to EN/IEC 60947-1 rated insulation voltage 4 kV conforming to EN/IEC 60947-1 rated impulse withstand voltage 3 A at 120 VAC-15, B300, 1.5 A at 240 VAC-15, B300, 0.1 A at 250 VDC-13, R300, 0.22 A at 125 VDC-13, R300 rated operational current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | ZB6E1B |
| Amperage Rating | 3 A 120 V, AC-15, B300-1.5 A 240 V, AC-15, B300-0.1 A 250 V, DC-13, R300-0.22 A 125 V, DC-13, R300 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB6E1B |
| Connection | FASTON |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 250 VAC |
| Contacts | 1 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP65 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3.60 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509031 |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Insulation | 250 V 3)EN/IEC 60947-1 |
| Item Group | 22459 |
| Length | 3.2000 in |
| Length [Metric] | 3.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=653082&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Operator Type | Slow Break |
| Returnable | Y |
| Series | ZB6 |
| Size | 16 mm |
| Standard | UL LISTED FILE NUMBER E164353 CCN NKCR - CSA CERTIFIED FILE NUMBER LR44087 CLASS 321103 - CE MARKED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | ZB6E2B |
| Terminal Type | Fast-On |
| Type | 1-Pole Electrical Component |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78590132572 |
| UPC 12 | 785901325727 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.7000 in |
| Width [Metric] | 6.7000 cm |
| CONTACT BLOCK |
| B300/R300 contact rating |
| Positive opening conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| 0.08 in NO changing electrical state, 0.14 in total operating travel |
| 1.6 N (NO changing electrical state) operating force |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| 6 A cartridge fuse type gG short circuit protection |
| 250 VAC (degree of pollution 3) conforming to EN/IEC 60947-1 rated insulation voltage |
| 4 kV conforming to EN/IEC 60947-1 rated impulse withstand voltage |
| 3 A at 120 VAC-15, B300, 1.5 A at 240 VAC-15, B300, 0.1 A at 250 VDC-13, R300, 0.22 A at 125 VDC-13, R300 rated operational current |