or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZB5AW0B13 WHITE 24V PROTECTED L
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZB5AW0B13 WHITE 24V PROTECTED L
SKU722197
MFGR #ZB5AW0B13
Call For Price
List: Schneider Electric ZB5AW0B13 WHITE 24V PROTECTED LED W/2 N/O CONTACT,10A,2 NO,24 V AC/DC, 50/60 Hz,A600 - Q600,Harmony XB5,Screw Clamp,complete body/contact assembly and light block,complete body/contact assembly and light block,integral LED,protected LED,white,slow-break
Schneider Electric ZB5AW0B13 WHITE 24V PROTECTED LED W/2 N/O CONTACT,10A,2 NO,24 V AC/DC, 50/60 Hz,A600 - Q600,Harmony XB5,Screw Clamp,complete body/contact assembly and light block,complete body/contact assembly and light block,integral LED,protected LED,white,slow-break
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number ZB5AW0B13 Amperage Rating 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AW0B13 Contact Material Silver Alloy Contact Rating 6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 1.65 in H x 1.18 in W x 1.26 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 6.28 Gross Volume per Pack Metric 102.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 38.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 3.2000 in Height [Metric] 3.2000 cm Illumination Type Protected LED Indicator INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE Insulation 600 V 3)EN 60947-1 Item Group 22469 Length 5.0000 in Length [Metric] 5.0000 cm Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654576&lang=en-us Model complete body/contact assembly and light block NEMA Rating NEMA 1/2/3/4/4X/12/13 Operating Temperature -40-70 A°C Returnable N Series ZB5 Sub Brand ZB5 Substitute Product Catalog Number ZB5AZ905 Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39122216 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.6000 in Width [Metric] 4.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Color White Contact Configuration 2NO Lamp Type LED Size 22 mm Voltage Rating 24 VAC//VDC COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY AND LIGHT BLOCK 24 VAC/VDC at 50/60 Hz voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | ZB5AW0B13 |
| Amperage Rating | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AW0B13 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.65 in H x 1.18 in W x 1.26 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 6.28 |
| Gross Volume per Pack Metric | 102.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 38.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 3.2000 in |
| Height [Metric] | 3.2000 cm |
| Illumination Type | Protected LED |
| Indicator | INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE |
| Insulation | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Item Group | 22469 |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0000 cm |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654576&lang=en-us |
| Model | complete body/contact assembly and light block |
| NEMA Rating | NEMA 1/2/3/4/4X/12/13 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | N |
| Series | ZB5 |
| Sub Brand | ZB5 |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5AZ905 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39122216 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.6000 in |
| Width [Metric] | 4.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | White |
| Contact Configuration | 2NO |
| Lamp Type | LED |
| Size | 22 mm |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY AND LIGHT BLOCK |
| 24 VAC/VDC at 50/60 Hz voltage |