or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ZB5AW0B11 WHITE 24V PROTECTED L
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ZB5AW0B11 WHITE 24V PROTECTED L
SKU246658
MFGR #ZB5AW0B11
Call For Price
List: Schneider Electric ZB5AW0B11 WHITE 24V PROTECTED LED W/1 N/O CONTACT,1 NO,10A,24 V AC/DC, 50/60 Hz,A600 - Q600,Harmony XB5,Screw Clamp,complete body/contact assembly and light block,complete body/contact assembly and light block,integral LED,protected LED,white,slow-break
Schneider Electric ZB5AW0B11 WHITE 24V PROTECTED LED W/1 N/O CONTACT,1 NO,10A,24 V AC/DC, 50/60 Hz,A600 - Q600,Harmony XB5,Screw Clamp,complete body/contact assembly and light block,complete body/contact assembly and light block,integral LED,protected LED,white,slow-break
Action SLOW-BREAK Alternate Catalog Number ZB5AW0B11 Amperage Rating 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ZB5AW0B11 Contact Material Silver Alloy Contact Rating 6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 1.65 in H x 1.18 in W x 1.26 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Gross Weight per Pack Metric 29.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 5.6000 in Height [Metric] 5.6000 cm Illumination Type Protected LED Indicator INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE Insulation 600 V 3)EN 60947-1 Item Group 22469 Length 5.4000 in Length [Metric] 5.4000 cm Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654586&lang=en-us Model complete body/contact assembly and light block NEMA Rating NEMA 1/2/3/4/4X/12/13 Operating Temperature -40-70 A°C Returnable Y Series ZB5 Sub Brand ZB5 Substitute Product Catalog Number ZB5AZ905 Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39122216 UPC 11 78590138773 UPC 12 785901387732 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.4000 in Width [Metric] 3.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Color White Contact Configuration 1NO Lamp Type LED Size 22 mm Voltage Rating 24 VAC//VDC COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY AND LIGHT BLOCK 24 VAC/VDC at 50/60 Hz voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | SLOW-BREAK |
| Alternate Catalog Number | ZB5AW0B11 |
| Amperage Rating | 3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1-0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1-1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ZB5AW0B11 |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Rating | 6 A at 120 VAC, 3 A at 240 VAC, 1.2 A at 600 VAC, 0.55 A at 125 VDC, 0.27 A at 250 VDC, 0.1 A at 600 VDC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.65 in H x 1.18 in W x 1.26 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 29.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 5.6000 in |
| Height [Metric] | 5.6000 cm |
| Illumination Type | Protected LED |
| Indicator | INTEGRAL LED,PROTECTED LED,WHITE |
| Insulation | 600 V 3)EN 60947-1 |
| Item Group | 22469 |
| Length | 5.4000 in |
| Length [Metric] | 5.4000 cm |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=654586&lang=en-us |
| Model | complete body/contact assembly and light block |
| NEMA Rating | NEMA 1/2/3/4/4X/12/13 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Series | ZB5 |
| Sub Brand | ZB5 |
| Substitute Product Catalog Number | ZB5AZ905 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590138773 |
| UPC 12 | 785901387732 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.4000 in |
| Width [Metric] | 3.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | White |
| Contact Configuration | 1NO |
| Lamp Type | LED |
| Size | 22 mm |
| Voltage Rating | 24 VAC//VDC |
| COMPLETE BODY/CONTACT ASSEMBLY AND LIGHT BLOCK |
| 24 VAC/VDC at 50/60 Hz voltage |