or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ VARIO™ VZ20 Auxiliary Contact Block, 690 VAC, 12 A, 2NO Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ VARIO™ VZ20 Auxiliary Contact Block, 690 VAC, 12 A, 2NO Contact
SKU97563
MFGR #VZ20
Call For Price
List: Schneider Electric VZ20 AUXILIARY CONTACT,-4...122 F (-20...50 C),1 NO + 1 NO,100000 cycles AC-15-30000 cycles DC-11,12 A,690 V AC 50/60 Hz,IEC,IP20 conforming to IEC 60529,TeSys,auxiliary contact,auxiliary contact,auxiliary contact block,right,screw-clamp
Schneider Electric VZ20 AUXILIARY CONTACT,-4...122 F (-20...50 C),1 NO + 1 NO,100000 cycles AC-15-30000 cycles DC-11,12 A,690 V AC 50/60 Hz,IEC,IP20 conforming to IEC 60529,TeSys,auxiliary contact,auxiliary contact,auxiliary contact block,right,screw-clamp
Alternate Catalog Number VZ20 Amperage Rating 12 A Application V3;V01;V2;V0;V6;V4;V1;V5;V02 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number VZ20 Contact Configuration 1 NO + 1 NO Country of Origin CZ Currency USD Enclosure IP20 CONFORMING TO IEC 60529 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 11.55 Gross Volume per Pack Metric 189.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5440 lb Gross Weight per Pack Metric 54.40 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Item Group 21730 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=643654&lang=en-us Mounting RIGHT Mounting Type Right Returnable Y Series VZ Series Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,GL-UL-CSA,IEC 60947-5,IP20 IEC 60529 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedIEC CertifiedUL Listedeccn: EAR99 Stock Status NONSTOCK Sub Brand VZ Suitable For Use With TeSys™ Mini-VARIO™ and VARIO™ VO1, V02, V2, V3, V4, V5, V6 Motor Disconnect Switch Type Auxiliary contact block UNSPSC 39121522 Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | VZ20 |
| Amperage Rating | 12 A |
| Application | V3;V01;V2;V0;V6;V4;V1;V5;V02 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VZ20 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NO |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 CONFORMING TO IEC 60529 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 11.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 189.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5440 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 54.40 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Item Group | 21730 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=643654&lang=en-us |
| Mounting | RIGHT |
| Mounting Type | Right |
| Returnable | Y |
| Series | VZ Series |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,GL-UL-CSA,IEC 60947-5,IP20 IEC 60529 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedIEC CertifiedUL Listedeccn: EAR99 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | VZ |
| Suitable For Use With | TeSys™ Mini-VARIO™ and VARIO™ VO1, V02, V2, V3, V4, V5, V6 Motor Disconnect Switch |
| Type | Auxiliary contact block |
| UNSPSC | 39121522 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |