or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LRD Differential Thermal Overload Relay, 37 to 50 A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LRD Differential Thermal Overload Relay, 37 to 50 A
SKU546936
MFGR #LR2D3557
Call For Price
List: Schneider Electric LR2D3557 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 575VAC 50A IEC,-20C to 60C,1NO and 1NC,3,37A to 50A,37A to 50A,600VAC,<=400Hz,D40+D80,Direct or Standalone,IEC Bimetal overload relay, class 20 with single phase sensitivity 37-50A,Manual,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 20 with Single Phase Sens.,UL Listed - CSA Certified - CE Marked
Schneider Electric LR2D3557 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 575VAC 50A IEC,-20C to 60C,1NO and 1NC,3,37A to 50A,37A to 50A,600VAC,<=400Hz,D40+D80,Direct or Standalone,IEC Bimetal overload relay, class 20 with single phase sensitivity 37-50A,Manual,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 20 with Single Phase Sens.,UL Listed - CSA Certified - CE Marked
Alternate Catalog Number LR2D3557 Amperage Rating 37 to 50 A Application Motor protection;LC1D80;LC1D95 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LR2D3557 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Form 1NO-1NC Country of Origin MX Currency USD Dimensions 100 mm H x 75 mm W x 121 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 0 to 400 Hz Full Load Current Range 37 to 50 A Gross Volume Per Pack 48.08 Gross Volume per Pack Metric 787.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 522.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 8.5000 in Height [Metric] 8.5000 cm Insulation POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-4-1 Item Group 22347 Length 11.8000 in Length [Metric] 11.8000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639772&lang=en-us Maximum Motor Voltage 600VAC Mounting DIRECT OR STANDALONE Mounting Type DIN Rail/Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -20C TO 60C Reset Type Manual Returnable Y Series TeSys™ LRD Size 4.76 in Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - CE MARKED Standards UL 508CSA C22.2IEC/EN 60947-4-1IEC/EN 60947-5-1 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS LRD Substitute Product Catalog Number XB5AA86102 Temperature Rating -20 to 60 °C Temperature Trip Range 37…50 A Terminal Type Screw/Clamp Trip Type THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 20 WITH SINGLE PHASE SENS. Type Bi-Metallic Differential UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.8000 in Width [Metric] 7.8000 cm Motor protection;LC1D80;LC1D95 IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 20 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 37-50A 37 to 50 A motor FLA Class 20 trip class For use with LC1 D80 and D95 contactor 5 A conventional thermal current 600 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LR2D3557 |
| Amperage Rating | 37 to 50 A |
| Application | Motor protection;LC1D80;LC1D95 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LR2D3557 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 100 mm H x 75 mm W x 121 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 0 to 400 Hz |
| Full Load Current Range | 37 to 50 A |
| Gross Volume Per Pack | 48.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 787.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 522.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 8.5000 in |
| Height [Metric] | 8.5000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-4-1 |
| Item Group | 22347 |
| Length | 11.8000 in |
| Length [Metric] | 11.8000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639772&lang=en-us |
| Maximum Motor Voltage | 600VAC |
| Mounting | DIRECT OR STANDALONE |
| Mounting Type | DIN Rail/Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20C TO 60C |
| Reset Type | Manual |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ LRD |
| Size | 4.76 in |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - CE MARKED |
| Standards | UL 508CSA C22.2IEC/EN 60947-4-1IEC/EN 60947-5-1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS LRD |
| Substitute Product Catalog Number | XB5AA86102 |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Temperature Trip Range | 37…50 A |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Trip Type | THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 20 WITH SINGLE PHASE SENS. |
| Type | Bi-Metallic Differential |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.8000 in |
| Width [Metric] | 7.8000 cm |
| Motor protection;LC1D80;LC1D95 |
| IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 20 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 37-50A |
| 37 to 50 A motor FLA |
| Class 20 trip class |
| For use with LC1 D80 and D95 contactor |
| 5 A conventional thermal current |
| 600 VAC |