or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ LC2D12B7 Standard IEC Contactor With Protective Cover, 24 VAC Coil, 12 A Max Load, 3NO
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ LC2D12B7 Standard IEC Contactor With Protective Cover, 24 VAC Coil, 12 A Max Load, 3NO
SKU97085
MFGR #LC2D12B7
Call For Price
List: Schneider Electric LC2D12B7 REVERSING CONTACTOR 575VAC 12A IEC,24 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,mechanical,3 NO,3P,LC2D,motor control-resistive load,LC2D,reversing contactor,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC2D12B7 REVERSING CONTACTOR 575VAC 12A IEC,24 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,mechanical,3 NO,3P,LC2D,motor control-resistive load,LC2D,reversing contactor,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC2D12B7 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC2D12B7 Coil Power Rating 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In Coil Voltage 24 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 12 A at 575 VAC Contact Type Reversing Country of Origin ID Currency USD Dimensions 82-1/2 mm H x 90 mm W x 86 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 88.25 Gross Volume per Pack Metric 1446.15 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 8.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 811.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410045 Height 9.4000 in Height [Metric] 9.4000 cm Item Group 22354 Length 13.7000 in Length [Metric] 13.7000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1474771&lang=en-us Maximum Load Current 25 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 15000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series D-Line LC2D Size 77 MM,86 MM,90 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,CSA-GOST-RINA-BV-CCC-UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-DNV,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS D Substitute Product Catalog Number LAD6K10B Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 5.5 kW Width 11.5000 in Width [Metric] 11.5000 cm Resistive load;motor control 1 HP 115 V AC 60 HZ 1 PHASE-2 HP 230/240 V AC 60 HZ 1 PHASE-3 HP 200/208 V AC 60 HZ 3 PHASE-3 HP 230/240 V AC 60 HZ 3 PHASE-7.5 HP 460/480 V AC 60 HZ 3 PHASE-10 HP 575/600 V AC 60 HZ 3 PHASE,WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE Without built-in bidirectional peak limiting diode suppressor coil technology 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC2D12B7 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC2D12B7 |
| Coil Power Rating | 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 24 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 12 A at 575 VAC |
| Contact Type | Reversing |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 82-1/2 mm H x 90 mm W x 86 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 88.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1446.15 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 8.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 811.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410045 |
| Height | 9.4000 in |
| Height [Metric] | 9.4000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 13.7000 in |
| Length [Metric] | 13.7000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1474771&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 15000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC2D |
| Size | 77 MM,86 MM,90 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,CSA-GOST-RINA-BV-CCC-UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-DNV,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | LAD6K10B |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 5.5 kW |
| Width | 11.5000 in |
| Width [Metric] | 11.5000 cm |
| Resistive load;motor control |
| 1 HP 115 V AC 60 HZ 1 PHASE-2 HP 230/240 V AC 60 HZ 1 PHASE-3 HP 200/208 V AC 60 HZ 3 PHASE-3 HP 230/240 V AC 60 HZ 3 PHASE-7.5 HP 460/480 V AC 60 HZ 3 PHASE-10 HP 575/600 V AC 60 HZ 3 PHASE,WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| Without built-in bidirectional peak limiting diode suppressor coil technology |
| 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current |