or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LC1DT25G7 D-Line IEC Contactor LC1DT25G7, 120 VAC Coil, 25 A Max Load, 4NO, 4 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LC1DT25G7 D-Line IEC Contactor LC1DT25G7, 120 VAC Coil, 25 A Max Load, 4NO, 4 Poles
SKU98659
MFGR #LC1DT25G7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1DT25G7 CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC + OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,4 NO,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1DT25G7 CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC + OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,4 NO,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1DT25G7 Application Resistive load ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1DT25G7 Coil Power Rating 70 VA Inrush/7.5/7 VA Hold-In Coil Voltage 120 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 4NO Contact Rating 25 A at 600 VAC Contact Type Non-Reversing Country of Origin ID Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 32.40 Gross Volume per Pack Metric 530.94 Gross Weight Per Pack 3.8700 lb Gross Weight per Pack Metric 387.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 22354 Length 12.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=620174&lang=en-us Maximum Load Current 25 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 4 Operating Cycles 15000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 45 MM,85 MM,92 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-GOST-DNV-CSA-BV-CCC-RINA,V1 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS D Terminal Type Screw/Clamp Type contactor UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 5.5 kW Width 9.5000 in Width [Metric] 9.5000 cm Resistive load WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1DT25G7 |
| Application | Resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1DT25G7 |
| Coil Power Rating | 70 VA Inrush/7.5/7 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 4NO |
| Contact Rating | 25 A at 600 VAC |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 32.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 530.94 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 387.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=620174&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 25 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 4 |
| Operating Cycles | 15000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 45 MM,85 MM,92 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-GOST-DNV-CSA-BV-CCC-RINA,V1 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | contactor |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 5.5 kW |
| Width | 9.5000 in |
| Width [Metric] | 9.5000 cm |
| Resistive load |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current |