or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LC1DT20G7 Standard IEC Contactor LC1DT20G7, 120 VAC Coil, 20 A Max Load, 4NO, 4 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LC1DT20G7 Standard IEC Contactor LC1DT20G7, 120 VAC Coil, 20 A Max Load, 4NO, 4 Poles
SKU107357
MFGR #LC1DT20G7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1DT20G7 CONTACTOR 600VAC 20AMP IEC + OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,20 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,4 NO,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1DT20G7 CONTACTOR 600VAC 20AMP IEC + OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,20 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,4 NO,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1DT20G7 Application Resistive load ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1DT20G7 Coil Power Rating 70 VA Inrush/7.5/7 VA Hold-In Coil Voltage 120 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 4NO Contact Rating 20 A at 680 VAC Contact Type Non-Reversing Country of Origin FR Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 37.44 Gross Volume per Pack Metric 613.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8900 lb Gross Weight per Pack Metric 389.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 22354 Length 11.2000 in Length [Metric] 11.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=619860&lang=en-us Maximum Load Current 20 A Mounting PLATE-RAIL Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 4 Operating Cycles 15000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 45 MM,85 MM,92 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,RINA-BV-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-GOST-UL-CSA-CCC,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS D Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 1.56 W AC-1 . W Width 9.5000 in Width [Metric] 9.5000 cm Resistive load WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE Without built-in suppressor module coil technology 20 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1DT20G7 |
| Application | Resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1DT20G7 |
| Coil Power Rating | 70 VA Inrush/7.5/7 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 4NO |
| Contact Rating | 20 A at 680 VAC |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 37.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 613.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 389.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 11.2000 in |
| Length [Metric] | 11.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=619860&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 20 A |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 4 |
| Operating Cycles | 15000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 45 MM,85 MM,92 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,RINA-BV-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-GOST-UL-CSA-CCC,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 1.56 W AC-1 . W |
| Width | 9.5000 in |
| Width [Metric] | 9.5000 cm |
| Resistive load |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| Without built-in suppressor module coil technology |
| 20 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current |