or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LC1D25F7 Standard IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 25 A Max Load, 3NO
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LC1D25F7 Standard IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 25 A Max Load, 3NO
SKU51996
MFGR #LC1D25F7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D25F7 CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,3 NO,3P,40 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Schneider Electric LC1D25F7 CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,3 NO,3P,40 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Alternate Catalog Number LC1D25F7 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D25F7 Coil Power Rating 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In Coil Voltage 110 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 25 A at 600 VAC Contact Type Non-Reversing Country of Origin MX Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 36.71 Gross Volume per Pack Metric 601.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 410.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.2000 in Height [Metric] 5.2000 cm Item Group 22354 Length 11.0000 in Length [Metric] 11.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471646&lang=en-us Maximum Load Current 40 A Mounting PLATE-RAIL Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 15000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 45 MM,85 MM,92 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-BV-RINA-CCC-GL-GOST-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS D Substitute Product Catalog Number LAD6K10F Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 11 kW Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm Resistive load;motor control Without built-in suppressor module 40 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D25F7 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D25F7 |
| Coil Power Rating | 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 110 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 25 A at 600 VAC |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 36.71 |
| Gross Volume per Pack Metric | 601.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 410.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.2000 in |
| Height [Metric] | 5.2000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 11.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471646&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 40 A |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 15000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 45 MM,85 MM,92 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-BV-RINA-CCC-GL-GOST-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | LAD6K10F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 11 kW |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Resistive load;motor control |
| Without built-in suppressor module |
| 40 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current |