or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LC1D150BD Standard IEC Contactor With Protective Cover, 24 VDC Coil, 150 A Max Load, 3NO
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LC1D150BD Standard IEC Contactor With Protective Cover, 24 VDC Coil, 150 A Max Load, 3NO
SKU269992
MFGR #LC1D150BD
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D150BD CONTACTOR 600VAC 150AMP IEC +OPTIONS,200 A at <= 60 deg.C for power circuit,24 V DC,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1D150BD CONTACTOR 600VAC 150AMP IEC +OPTIONS,200 A at <= 60 deg.C for power circuit,24 V DC,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1D150BD Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D150BD Coil Power Rating 270 to 365 W Inrush/2.4 to 5.1 W Hold-In Coil Voltage 24 VDC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 150 A at 600 VAC Contact Type Non-Reversing Country of Origin FR Currency USD Dimensions 158 mm H x 120 mm W x 132 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 423.30 Gross Volume per Pack Metric 6936.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0247 lb Gross Weight per Pack Metric 2.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 17.5000 CM Height [Metric] 17.5000 cm Item Group 22359 Length 21.5000 CM Length [Metric] 21.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=614010&lang=en-us Maximum Load Current 200 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 8000000 Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 120 MM,136 MM,158 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-BV-GL-GOST-CSA-CCC-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-DNV,V1 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS D Terminal Type Screw/Clamp Type Standard UNSPSC 39121529 UPC 11 78590169644 UPC 12 785901696445 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 80 kW Width 19.0000 CM Width [Metric] 19.0000 cm Resistive load;motor control 40 HP 200/208 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-50 HP 230/240 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-100 HP 460/480 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-125 HP 575/600 V AC 50/60 HZ 3 PHASE,WITH INTEGRAL SUPPRESSION DEVICE Built-in bi-directional peak limiting diode suppressor coil technology 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D150BD |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D150BD |
| Coil Power Rating | 270 to 365 W Inrush/2.4 to 5.1 W Hold-In |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 150 A at 600 VAC |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 158 mm H x 120 mm W x 132 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 423.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6936.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0247 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 17.5000 CM |
| Height [Metric] | 17.5000 cm |
| Item Group | 22359 |
| Length | 21.5000 CM |
| Length [Metric] | 21.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=614010&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 200 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 8000000 |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 120 MM,136 MM,158 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-BV-GL-GOST-CSA-CCC-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-DNV,V1 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590169644 |
| UPC 12 | 785901696445 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 80 kW |
| Width | 19.0000 CM |
| Width [Metric] | 19.0000 cm |
| Resistive load;motor control |
| 40 HP 200/208 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-50 HP 230/240 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-100 HP 460/480 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-125 HP 575/600 V AC 50/60 HZ 3 PHASE,WITH INTEGRAL SUPPRESSION DEVICE |
| Built-in bi-directional peak limiting diode suppressor coil technology |
| 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current |