or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ LC1D12BL Low Consumption IEC Contactor With Protective Cover, 24 VDC Coil, 12 A Max Load, 3NO
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ LC1D12BL Low Consumption IEC Contactor With Protective Cover, 24 VDC Coil, 12 A Max Load, 3NO
SKU97082
MFGR #LC1D12BL
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D12BL CONTACTOR 600VAC 12AMP IEC +OPTIONS,24 V DC,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1D12BL CONTACTOR 600VAC 12AMP IEC +OPTIONS,24 V DC,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1D12BL Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D12BL Coil Power Rating 2.4-2.4 W 20 A°C Contact Configuration 1 NO + 1 NC,3 NO,MECHANICALLY LINKED 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1-MIRROR CONTACT 1 NC IEC 60947-4-1 Hz Contact Rating 25 A 60 A°C POWER CIRCUIT-10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT kW Country of Origin ID Currency USD Dimensions 77 mm H x 45 mm W x 95 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 30.10 Gross Volume per Pack Metric 493.25 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 528.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410045 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 22354 Length 11.3000 in Length [Metric] 11.3000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471091&lang=en-us Mounting PLATE-RAIL Mounting Type DIN Rail/Plate Operating Cycles 30000000 Operating Temperature -40-70 A°C AT UC,-5-60 A°C Returnable Y Size 45 MM,77 MM,95 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GOST-BV-CSA-DNV-RINA-CCC-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-UL,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS D Substitute Product Catalog Number LADN11 Terminal Screw Clamp Type CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 0.36 W AC-3-1.56 W AC-1 . W;. W Width 9.2000 in Width [Metric] 9.2000 cm Resistive load;motor control Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor coil technology 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional free air thermal current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D12BL |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D12BL |
| Coil Power Rating | 2.4-2.4 W 20 A°C |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC,3 NO,MECHANICALLY LINKED 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1-MIRROR CONTACT 1 NC IEC 60947-4-1 Hz |
| Contact Rating | 25 A 60 A°C POWER CIRCUIT-10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT kW |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 77 mm H x 45 mm W x 95 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 30.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 493.25 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 528.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410045 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 11.3000 in |
| Length [Metric] | 11.3000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471091&lang=en-us |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Mounting Type | DIN Rail/Plate |
| Operating Cycles | 30000000 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AT UC,-5-60 A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 45 MM,77 MM,95 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GOST-BV-CSA-DNV-RINA-CCC-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-UL,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | LADN11 |
| Terminal | Screw Clamp |
| Type | CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 0.36 W AC-3-1.56 W AC-1 . W;. W |
| Width | 9.2000 in |
| Width [Metric] | 9.2000 cm |
| Resistive load;motor control |
| Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor coil technology |
| 25 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional free air thermal current |