or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric TeSys® LAD703F Bi-Metallic Remote Electrical Stop Reset Thermal Overload Relay, 110 VAC/VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric TeSys® LAD703F Bi-Metallic Remote Electrical Stop Reset Thermal Overload Relay, 110 VAC/VDC V Coil
SKU1175299
MFGR #LAD703F
Call For Price
List: Schneider Electric TeSys® Thermal Overload Relay, Bi-Metallic Remote Electrical Stop Reset, 0 to 100 W Power, 50/60 Hz Frequency, 110 VAC/VDC Coil, Side Mounting, -5 to 55 deg C
Schneider Electric TeSys® Thermal Overload Relay, Bi-Metallic Remote Electrical Stop Reset, 0 to 100 W Power, 50/60 Hz Frequency, 110 VAC/VDC Coil, Side Mounting, -5 to 55 deg C
Alternate Catalog Number LAD703F Application For providing remote tripping or reset functionality applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LAD703F Control Voltage Rating 110 V AC 50/60 Hz;110 V DC Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.22 Gross Volume per Pack Metric 118.31 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 108.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 4.8000 in Height [Metric] 5.2000 cm Item Group 22341 Length 5.3000 in Length [Metric] 4.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609594&lang=en-us Mounting SIDE MOUNT TO OVERLOAD RELAY Operating Temperature -5C TO 55C Reset Type REMOTE Returnable Y Sub Brand LAD Trip Type REMOTE Type Electrical remote stop UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.8000 in Width [Metric] 4.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For providing remote tripping or reset functionality applications ALLOWS FOR THE REMOTE RESET OF AN LRD OR LR3D OVERLOAD RELAY Allows for the remote reset of an LRD or LR3D overload relay
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LAD703F |
| Application | For providing remote tripping or reset functionality applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAD703F |
| Control Voltage Rating | 110 V AC 50/60 Hz;110 V DC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 118.31 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 108.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 4.8000 in |
| Height [Metric] | 5.2000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 5.3000 in |
| Length [Metric] | 4.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=609594&lang=en-us |
| Mounting | SIDE MOUNT TO OVERLOAD RELAY |
| Operating Temperature | -5C TO 55C |
| Reset Type | REMOTE |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | LAD |
| Trip Type | REMOTE |
| Type | Electrical remote stop |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.8000 in |
| Width [Metric] | 4.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For providing remote tripping or reset functionality applications |
| ALLOWS FOR THE REMOTE RESET OF AN LRD OR LR3D OVERLOAD RELAY |
| Allows for the remote reset of an LRD or LR3D overload relay |