or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ F LC1F IEC Contactor LC1F500, 500 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ F LC1F IEC Contactor LC1F500, 500 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU391142
MFGR #LC1F500
Call For Price
List: Schneider Electric LC1F500 rl0180,-5C to 55C,16.66-200Hz,3,3-Pole,500A inductive, 700A resistive,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor only (no coil),IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 500A inductive, 700A Resistive
Schneider Electric LC1F500 rl0180,-5C to 55C,16.66-200Hz,3,3-Pole,500A inductive, 700A resistive,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor only (no coil),IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 500A inductive, 700A Resistive
Alternate Catalog Number LC1F500 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1F500 Coil Power Rating 250 kW Coil Voltage 600 VAC Connection BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) Connection Type Bolt-On/Lug Contact Configuration 3NO Contact Rating 600 VAC, 500 A Inductive, 700 A Resistive Contact Type Non-Reversing Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 9.37 in H x 9.17 in W x 9.13 in D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 1503.79 Gross Volume per Pack Metric 24642.61 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 23.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 10.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 10.72 in Height [Metric] 27.5000 cm Item Group 22336 Length 11.70 in Length [Metric] 30.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621658&lang=en-us Maximum Load Current 500 A Inductive, 700 A Resistive A Mounting Panel Mount Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Operating Temperature -5 to 55 Phase 3 Returnable N Series LC1F Size 232 MM,233 MM,238 MM Standard UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Substitute Product Catalog Number LR9F75 Terminal Type Lug Type 3-Phase UNSPSC 39121529 UPC 11 78590109814 UPC 12 785901098140 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 88, 45 W Width 11.70 in Width [Metric] 30.0000 cm Resistive load;motor control CONTACTOR ONLY (NO COIL) 8 kV rated impulse withstand voltage III overvoltage category 700 A at <=104 deg F conventional free air thermal current 4000 A conforming to IEC 60947-4-1 rated breaking capacity 500 A at <=440 VAC/800 A at <=440 VAC associated fuse rating 0.18 mOhm at 50 Hz to Ith 700 A average impedance 1000 V conforming to IEC 60947-4-1/1500 V conforming to VDE 0110 group C rated insulation voltage 88.5 lbf-in tightening torque power circuit 100 to 170 ms closing/40 to 65 ms opening operating time 2400 cycles/hr at <=131 deg F (55 deg C) operating rate 1100 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz inrush power 18 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz hold-in power consumption 18 W heat dissipation TH protective treatment -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude Vibrations contactor closed 6 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor open 9 gn for 11 ms/vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms mechanical robustness 250 kW at 380 to 400 VAC 50/60 Hz AC-3, 280 kW at 415 VAC 50/60 Hz AC-3, 295 kW at 440 VAC 50/60 Hz AC-3, 355 kW at 500 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power 335 kW at 660 to 690 VAC 50/60 Hz AC-3, 335 kW at 1000 VAC 50/60 Hz AC-3, 147 kW at 220 to 230 VAC 50/60 Hz AC-3, 80 kW at 400 VAC 50/60 Hz AC-4 motor power 88 W (AC-1), 45 W (AC-3) power dissipation per pole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1F500 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1F500 |
| Coil Power Rating | 250 kW |
| Coil Voltage | 600 VAC |
| Connection | BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) |
| Connection Type | Bolt-On/Lug |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 600 VAC, 500 A Inductive, 700 A Resistive |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9.37 in H x 9.17 in W x 9.13 in D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 1503.79 |
| Gross Volume per Pack Metric | 24642.61 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 23.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 10.72 in |
| Height [Metric] | 27.5000 cm |
| Item Group | 22336 |
| Length | 11.70 in |
| Length [Metric] | 30.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621658&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 500 A Inductive, 700 A Resistive A |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 |
| Operating Temperature | -5 to 55 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Series | LC1F |
| Size | 232 MM,233 MM,238 MM |
| Standard | UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Substitute Product Catalog Number | LR9F75 |
| Terminal Type | Lug |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590109814 |
| UPC 12 | 785901098140 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 88, 45 W |
| Width | 11.70 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Resistive load;motor control |
| CONTACTOR ONLY (NO COIL) |
| 8 kV rated impulse withstand voltage |
| III overvoltage category |
| 700 A at <=104 deg F conventional free air thermal current |
| 4000 A conforming to IEC 60947-4-1 rated breaking capacity |
| 500 A at <=440 VAC/800 A at <=440 VAC associated fuse rating |
| 0.18 mOhm at 50 Hz to Ith 700 A average impedance |
| 1000 V conforming to IEC 60947-4-1/1500 V conforming to VDE 0110 group C rated insulation voltage |
| 88.5 lbf-in tightening torque power circuit |
| 100 to 170 ms closing/40 to 65 ms opening operating time |
| 2400 cycles/hr at <=131 deg F (55 deg C) operating rate |
| 1100 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz inrush power |
| 18 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz hold-in power consumption |
| 18 W heat dissipation |
| TH protective treatment |
| -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device |
| 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude |
| Vibrations contactor closed 6 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor open 9 gn for 11 ms/vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms mechanical robustness |
| 250 kW at 380 to 400 VAC 50/60 Hz AC-3, 280 kW at 415 VAC 50/60 Hz AC-3, 295 kW at 440 VAC 50/60 Hz AC-3, 355 kW at 500 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power |
| 335 kW at 660 to 690 VAC 50/60 Hz AC-3, 335 kW at 1000 VAC 50/60 Hz AC-3, 147 kW at 220 to 230 VAC 50/60 Hz AC-3, 80 kW at 400 VAC 50/60 Hz AC-4 motor power |
| 88 W (AC-1), 45 W (AC-3) power dissipation per pole |