or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ F LC1F IEC Contactor LC1F400, 400 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ F LC1F IEC Contactor LC1F400, 400 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU96532
MFGR #LC1F400
Call For Price
List: Schneider Electric LC1F400 CONTACTOR 600VAC 400AMP IEC +OPTIONS,-5C to 55C,16.66-200Hz,3,3-Pole,400A inductive, 500A resistive,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor only (no coil),IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 400A inductive, 500A Resistive
Schneider Electric LC1F400 CONTACTOR 600VAC 400AMP IEC +OPTIONS,-5C to 55C,16.66-200Hz,3,3-Pole,400A inductive, 500A resistive,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor only (no coil),IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 400A inductive, 500A Resistive
Alternate Catalog Number LC1F400 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1F400 Coil Power Rating 110 kW Coil Voltage 600 VAC Connection BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) Connection Type Bolt-On/Lug Contact Configuration 3NO Contact Rating 600 VAC, 400 A Inductive, 500 A Resistive Contact Type Non-Reversing Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.11 in H x 8.39 in W x 8.62 in D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 1224.00 Gross Volume per Pack Metric 20057.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 18.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 8.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 10.14 in Height [Metric] 26.0000 cm Item Group 22336 Length 12.68 in Length [Metric] 32.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621568&lang=en-us Maximum Load Current 400 A Inductive, 500 A Resistive A Mounting Panel Mount Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Operating Temperature -5 to 55 Phase 3 Returnable N Series LC1F Size 206 MM,213 MM,219 MM Standard UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Substitute Product Catalog Number LA4FRCE Terminal Type Lug Type 3-Phase UNSPSC 39121529 UPC 11 78590109813 UPC 12 785901098133 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 65, 42 W Width 9.56 in Width [Metric] 24.5000 cm Resistive load;motor control CONTACTOR ONLY (NO COIL) 8 kV rated impulse withstand voltage III overvoltage category 500 A at <=104 deg F (40 deg C) conventional free air thermal current 3200 A conforming to IEC 60947-4-1 rated breaking capacity 400 A aM at <=440 V/500 A gG at <=440 V associated fuse rating 0.26 mOhm at 50 Hz to Ith 500 A average impedance 1000 V conforming to IEC 60947-4-1/1500 V conforming to VDE 0110 group C rated insulation voltage 88.5 lbf-in tightening torque power circuit 100 to 170 ms closing/40 to 65 ms opening operating time 2400 cycles/hr at <=131 deg F (55 deg C) operating rate 1075 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz inrush power 10 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz hold-in power consumption 14 W heat dissipation TH protective treatment -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude Vibrations contactor closed 6 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor open 9 gn for 11 ms/vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms mechanical robustness 75 kW at 400 VAC 50/60 Hz AC-4, 200 kW at 380 to 400 VAC 50/60 Hz AC-3, 220 kW at 415 VAC 50/60 Hz AC-3, 250 kW at 440 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power 257 kW at 500 VAC 50/60 Hz AC-3 280 kW at 660 to 690 VAC 50/60 Hz AC-3, 185 kW at 1000 VAC 50/60 Hz AC-3, 110 kW at 220 to 230 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power 65 W (AC-1), 42 W (AC-3) power dissipation per pole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1F400 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1F400 |
| Coil Power Rating | 110 kW |
| Coil Voltage | 600 VAC |
| Connection | BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) |
| Connection Type | Bolt-On/Lug |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 600 VAC, 400 A Inductive, 500 A Resistive |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.11 in H x 8.39 in W x 8.62 in D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 1224.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 20057.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 18.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 10.14 in |
| Height [Metric] | 26.0000 cm |
| Item Group | 22336 |
| Length | 12.68 in |
| Length [Metric] | 32.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621568&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 400 A Inductive, 500 A Resistive A |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 |
| Operating Temperature | -5 to 55 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Series | LC1F |
| Size | 206 MM,213 MM,219 MM |
| Standard | UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Substitute Product Catalog Number | LA4FRCE |
| Terminal Type | Lug |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590109813 |
| UPC 12 | 785901098133 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 65, 42 W |
| Width | 9.56 in |
| Width [Metric] | 24.5000 cm |
| Resistive load;motor control |
| CONTACTOR ONLY (NO COIL) |
| 8 kV rated impulse withstand voltage |
| III overvoltage category |
| 500 A at <=104 deg F (40 deg C) conventional free air thermal current |
| 3200 A conforming to IEC 60947-4-1 rated breaking capacity |
| 400 A aM at <=440 V/500 A gG at <=440 V associated fuse rating |
| 0.26 mOhm at 50 Hz to Ith 500 A average impedance |
| 1000 V conforming to IEC 60947-4-1/1500 V conforming to VDE 0110 group C rated insulation voltage |
| 88.5 lbf-in tightening torque power circuit |
| 100 to 170 ms closing/40 to 65 ms opening operating time |
| 2400 cycles/hr at <=131 deg F (55 deg C) operating rate |
| 1075 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz inrush power |
| 10 VA at 68 deg F (20 deg C) 40 to 400 Hz hold-in power consumption |
| 14 W heat dissipation |
| TH protective treatment |
| -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device |
| 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude |
| Vibrations contactor closed 6 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor open 9 gn for 11 ms/vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms mechanical robustness |
| 75 kW at 400 VAC 50/60 Hz AC-4, 200 kW at 380 to 400 VAC 50/60 Hz AC-3, 220 kW at 415 VAC 50/60 Hz AC-3, 250 kW at 440 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power |
| 257 kW at 500 VAC 50/60 Hz AC-3 280 kW at 660 to 690 VAC 50/60 Hz AC-3, 185 kW at 1000 VAC 50/60 Hz AC-3, 110 kW at 220 to 230 VAC 50/60 Hz AC-3 motor power |
| 65 W (AC-1), 42 W (AC-3) power dissipation per pole |