or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 80 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 80 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU52001
MFGR #LC1D80F7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D80F7 CONTACTOR 600VAC 80AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,125 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1D80F7 CONTACTOR 600VAC 80AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,125 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1D80F7 Application Motor control;resistive load ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D80F7 Coil Power Rating 60 hp Coil Voltage 110 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 80 A at 600 VAC Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 5 in H x 3.35 in W x 5.12 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 115.75 Gross Volume per Pack Metric 1896.80 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0156 lb Gross Weight per Pack Metric 1.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 9.5000 in Height [Metric] 10.0000 cm Item Group 22359 Length 14.2000 in Length [Metric] 14.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049617&lang=en-us Maximum Load Current 125 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 4000000 Operating Temperature -23 to 140 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 127 MM,130 MM,85 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GL-RINA-BV-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CCC-GOST-UL-CSA,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TeSys D Terminal Type Screw/Clamp Type CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 12.5/5.1 W Width 13.4000 in Width [Metric] 13.5000 cm Motor control;resistive load Without built-in suppressor module Conforming to IEC 60947 rated impulse withstand voltage III overvoltage category 125 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947/140 A AC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1/250 A DC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 IRMs rated making capacity 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity 160 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit, 200 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit, 10 A gG signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 associated fuse rating 0.8 mOhm at 50 Hz - Ith 125 A power circuit average impedance 20 to 35 ms closing, 6 to 20 ms opening operating time 3600 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate Without built-in suppressor module coil technology 245 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz inrush power 26 VA at 68 deg F (20 deg C) 60 Hz hold-in power consumption 6 to 10 W heat dissipation 25 to 400 Hz signaling circuit frequency 5 mA signaling circuit minimum switching current 17 V signaling circuit minimum switching voltage 1.5 ms on de-energisation (between NC and NO contacts)/1.5 ms on energisation (between NC and NO contacts) non-overlap time >10 MOhm signaling circuit insulation resistance TH protective treatment 3 pollution degree
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D80F7 |
| Application | Motor control;resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D80F7 |
| Coil Power Rating | 60 hp |
| Coil Voltage | 110 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 80 A at 600 VAC |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5 in H x 3.35 in W x 5.12 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 115.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1896.80 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0156 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 9.5000 in |
| Height [Metric] | 10.0000 cm |
| Item Group | 22359 |
| Length | 14.2000 in |
| Length [Metric] | 14.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049617&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 125 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 4000000 |
| Operating Temperature | -23 to 140 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 127 MM,130 MM,85 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GL-RINA-BV-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CCC-GOST-UL-CSA,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TeSys D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | CONTACTOR,DIRECT ON-LINE CONTACTOR |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 12.5/5.1 W |
| Width | 13.4000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Motor control;resistive load |
| Without built-in suppressor module |
| Conforming to IEC 60947 rated impulse withstand voltage |
| III overvoltage category |
| 125 A at 140 deg F power circuit, 10 A at 140 deg F signaling circuit conventional-free air thermal current |
| 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947/140 A AC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1/250 A DC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 IRMs rated making capacity |
| 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity |
| 160 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit, 200 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit, 10 A gG signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 associated fuse rating |
| 0.8 mOhm at 50 Hz - Ith 125 A power circuit average impedance |
| 20 to 35 ms closing, 6 to 20 ms opening operating time |
| 3600 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate |
| Without built-in suppressor module coil technology |
| 245 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz inrush power |
| 26 VA at 68 deg F (20 deg C) 60 Hz hold-in power consumption |
| 6 to 10 W heat dissipation |
| 25 to 400 Hz signaling circuit frequency |
| 5 mA signaling circuit minimum switching current |
| 17 V signaling circuit minimum switching voltage |
| 1.5 ms on de-energisation (between NC and NO contacts)/1.5 ms on energisation (between NC and NO contacts) non-overlap time |
| >10 MOhm signaling circuit insulation resistance |
| TH protective treatment |
| 3 pollution degree |