or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 115 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor With Protective Cover, 110 VAC Coil, 115 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU61614
MFGR #LC1D115F7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D115F7 CONTACTOR 600VAC 115AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,200 A at <= 60 deg.C for power circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Schneider Electric LC1D115F7 CONTACTOR 600VAC 115AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,200 A at <= 60 deg.C for power circuit,3 NO,3P,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Alternate Catalog Number LC1D115F7 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D115F7 Coil Power Rating 65 kW Coil Voltage 110 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 115 A at 600 VAC Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 6.22 in H x 4.72 in W x 5.35 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 423.30 Gross Volume per Pack Metric 6936.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0250 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 19.5000 CM Height [Metric] 19.5000 cm Item Group 22359 Length 21.5000 CM Length [Metric] 21.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=612680&lang=en-us Maximum Load Current 200 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 8000000 Operating Temperature -23 to 140 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 120 MM,136 MM,158 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,BV-UL-GL-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-CSA-CCC-GOST,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TeSys D Terminal Type Screw/Clamp Type LC1D D-Line UNSPSC 39121529 UPC 11 78590121348 UPC 12 785901213482 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 24/7.9 W Width 18.0000 CM Width [Metric] 17.5000 cm Resistive load;motor control 30 HP 200/208 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-40 HP 230/240 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-75 HP 460/480 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-100 HP 575/600 V AC 50/60 HZ 3 PHASE,BUILT-IN BIDIRECTIONAL PEAK LIMITING DIODE SUPPRESSOR 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current 1260 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947, 140 A AC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 250 A DC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 IRMs rated making capacity 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity 200 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit/250 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit/10 A gG signaling circuit associated fuse rating 0.6 mOhm at 50 Hz - Ith 200 A power circuit average impedance Control circuit 10.62 in-lb (1.2 N-m) on screw clamp terminals with screwdriver flat 6 mm Dia tightening torque 6 to 20 ms opening/20 to 50 ms closing operating time 2400 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate Built-in bi-directional peak limiting diode suppressor coil technology 280 to 350 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz inrush power 2 to 18 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz hold-in power consumption 3 to 8 W at 60 Hz heat dissipation TH protective treatment 3 pollution degree -40 to 70 deg C permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude 1562 deg F (850 deg C) conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance V1 conforming to UL 94 flame retardance Vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/vibrations contactor closed 4 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms and shocks contactor open 6 gn for 11 ms mechanical robustness 25 to 400 Hz signaling circuit frequency
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D115F7 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D115F7 |
| Coil Power Rating | 65 kW |
| Coil Voltage | 110 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 115 A at 600 VAC |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.22 in H x 4.72 in W x 5.35 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 423.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6936.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0250 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 19.5000 CM |
| Height [Metric] | 19.5000 cm |
| Item Group | 22359 |
| Length | 21.5000 CM |
| Length [Metric] | 21.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=612680&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 200 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 8000000 |
| Operating Temperature | -23 to 140 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 120 MM,136 MM,158 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,BV-UL-GL-DNV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-CSA-CCC-GOST,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TeSys D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | LC1D D-Line |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590121348 |
| UPC 12 | 785901213482 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 24/7.9 W |
| Width | 18.0000 CM |
| Width [Metric] | 17.5000 cm |
| Resistive load;motor control |
| 30 HP 200/208 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-40 HP 230/240 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-75 HP 460/480 V AC 50/60 HZ 3 PHASE-100 HP 575/600 V AC 50/60 HZ 3 PHASE,BUILT-IN BIDIRECTIONAL PEAK LIMITING DIODE SUPPRESSOR |
| 200 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current |
| 1260 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947, 140 A AC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 250 A DC signaling circuit conforming to IEC 60947-5-1 IRMs rated making capacity |
| 1100 A at 440 V power circuit conforming to IEC 60947 rated breaking capacity |
| 200 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit/250 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit/10 A gG signaling circuit associated fuse rating |
| 0.6 mOhm at 50 Hz - Ith 200 A power circuit average impedance |
| Control circuit 10.62 in-lb (1.2 N-m) on screw clamp terminals with screwdriver flat 6 mm Dia tightening torque |
| 6 to 20 ms opening/20 to 50 ms closing operating time |
| 2400 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate |
| Built-in bi-directional peak limiting diode suppressor coil technology |
| 280 to 350 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz inrush power |
| 2 to 18 VA at 68 deg F (20 deg C) 50/60 Hz hold-in power consumption |
| 3 to 8 W at 60 Hz heat dissipation |
| TH protective treatment |
| 3 pollution degree |
| -40 to 70 deg C permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature |
| 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude |
| 1562 deg F (850 deg C) conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance |
| V1 conforming to UL 94 flame retardance |
| Vibrations contactor open 2 gn, 5 to 300 Hz/vibrations contactor closed 4 gn, 5 to 300 Hz/shocks contactor closed 15 gn for 11 ms and shocks contactor open 6 gn for 11 ms mechanical robustness |
| 25 to 400 Hz signaling circuit frequency |