or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor LC1D65008F7, 110 VAC Coil, 80 A Max Load, 2NO/2NC, 4 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric TeSys™ D LC1D IEC Contactor LC1D65008F7, 110 VAC Coil, 80 A Max Load, 2NO/2NC, 4 Poles
SKU397669
MFGR #LC1D65008F7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D65008F7 CONTACTOR 575VAC 65AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,2 NO + 2 NC,4P,80 A at <= 60 deg.C for power circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,plate-rail
Schneider Electric LC1D65008F7 CONTACTOR 575VAC 65AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,2 NO + 2 NC,4P,80 A at <= 60 deg.C for power circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1D65008F7 Application Resistive load ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D65008F7 Coil Power Rating 140 VA Inrush/13 VA Hold-In Coil Voltage 110 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 2NO-2NC Contact Rating 80 A at 575 VAC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 5 in H x 3.35 in W x 4.92 in D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 139.92 Gross Volume per Pack Metric 2292.87 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0146 lb Gross Weight per Pack Metric 1.46 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 11.2000 in Height [Metric] 11.2000 cm Item Group 22357 Length 15.2000 in Length [Metric] 15.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049567&lang=en-us Maximum Load Current 80 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Surface Number Of Poles 4 Operating Cycles 6000000 Operating Temperature -23 to 140 Returnable Y Series D-Line LC1D Size 125 MM,127 MM,85 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-CCC-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GOST-CSA-RINA-BV-DNV,V1 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS D Terminal Type Screw/Clamp Type LC1D D-Line UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 9.6 W Width 13.5000 in Width [Metric] 13.5000 cm Resistive load WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE Conforming to IEC 60947 rated impulse withstand voltage III overvoltage category 80 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current 1000 A at 440 VAC power circuit conforming to IEC 60947 IRMs rated making capacity and rated breaking capacity 125 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit, 125 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit associated fuse rating 1.5 mOhm at 50 Hz - Ith 80 A power circuit average impedance 600 VAC power circuit certifications CSA/600 VAC power circuit certifications UL/690 VAC power circuit conforming to IEC 60947-4-1 rated insulation voltage 12 to 26 ms closing/4 to 19 ms opening operating time 3600 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate Without built-in suppressor module coil technology 140 VA at 68 deg F 60 Hz, 160 VA at 68 deg F 50 Hz inrush power 13 VA at 68 deg F 60 Hz, 15 VA at 68 deg F 50 Hz hold-in power consumption 4 to 5 W heat dissipation TH protective treatment 3 pollution degree -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude 1562 deg F (850 deg C) conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance V1 conforming to UL 94 flame retardance 9.6 W (AC-1) power dissipation per pole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D65008F7 |
| Application | Resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D65008F7 |
| Coil Power Rating | 140 VA Inrush/13 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 110 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 2NO-2NC |
| Contact Rating | 80 A at 575 VAC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5 in H x 3.35 in W x 4.92 in D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 139.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2292.87 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0146 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.46 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 11.2000 in |
| Height [Metric] | 11.2000 cm |
| Item Group | 22357 |
| Length | 15.2000 in |
| Length [Metric] | 15.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049567&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 80 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 4 |
| Operating Cycles | 6000000 |
| Operating Temperature | -23 to 140 |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line LC1D |
| Size | 125 MM,127 MM,85 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,UL-CCC-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GOST-CSA-RINA-BV-DNV,V1 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | LC1D D-Line |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 9.6 W |
| Width | 13.5000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Resistive load |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| Conforming to IEC 60947 rated impulse withstand voltage |
| III overvoltage category |
| 80 A at 140 deg F power circuit conventional-free air thermal current |
| 1000 A at 440 VAC power circuit conforming to IEC 60947 IRMs rated making capacity and rated breaking capacity |
| 125 A gG at 690 V coordination type 1 power circuit, 125 A gG at 690 V coordination type 2-power circuit associated fuse rating |
| 1.5 mOhm at 50 Hz - Ith 80 A power circuit average impedance |
| 600 VAC power circuit certifications CSA/600 VAC power circuit certifications UL/690 VAC power circuit conforming to IEC 60947-4-1 rated insulation voltage |
| 12 to 26 ms closing/4 to 19 ms opening operating time |
| 3600 cycles/hr at <=140 deg F (60 deg C) operating rate |
| Without built-in suppressor module coil technology |
| 140 VA at 68 deg F 60 Hz, 160 VA at 68 deg F 50 Hz inrush power |
| 13 VA at 68 deg F 60 Hz, 15 VA at 68 deg F 50 Hz hold-in power consumption |
| 4 to 5 W heat dissipation |
| TH protective treatment |
| 3 pollution degree |
| -40 to 158 deg F permissible ambient air temperature around the device, -76 to 176 deg F storage temperature |
| 9842.52 ft without derating in temperature operating altitude |
| 1562 deg F (850 deg C) conforming to IEC 60695-2-1 fire resistance |
| V1 conforming to UL 94 flame retardance |
| 9.6 W (AC-1) power dissipation per pole |