Schneider Electric TESYS™ LU2B12FU Reversing Power Base, For Use With Combination Motor Starters
Custom_Product_Images_Illustration
SKU572399
MFGR #LU2B12FU
Schneider Electric LU2B12FU 12A SELF-PR.REV.STR W/TERMS- LUCFU,-25C to 70C,0.5HP115VAC - 2HP230VAC 3HP200/230VAC - 7.5HP460VAC - 10HP575/600VAC,110/240V,12A Max,3,40-60hz,600VAC,Determined by control unit,Din Rail or panel mount,Manual (Auto with accessories),Motor Starter Power Base,Open,Reversing simple motor starter. 120VAC control, with signaling contacts,Screw Clamp Terminals,TeSys,Tesys U simple motor starter, Reversing starter base,UL Listed - CSA Certified - CE Marked
Alternate Catalog Number
LU2B12FU
Application
TESYS U SIMPLE MOTOR STARTER, REVERSING STARTER BASE
ARRA Compliant
N
Brand
Schneider Electric
Buy American Compliant
N
Catalog Number
LU2B12FU
Color
8.82 in H x 1.77 in W x 4.96 in D
Connection
Screw clamp terminals
Country of Origin
FR
Currency
Dimensions
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
132.00
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0130 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.30
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
25.5000 in
Height [Metric]
25.5000 cm
Item Group
22396
Length
15.3000 in
Length [Metric]
15.3000 cm
Manufacturer
Schneider Electric
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640420&lang=en-us
Motor Size
110 to 240 VAC/VDC, 12 A, 1.7/2 W, 50/60 Hz, 3-Poles, 1NO-1NC
Motor Type
Combination Motor Starters
Mounting
DIN RAIL OR PANEL MOUNT
Number Of Poles
3
Power Supply
110/240V
Reset Type
MANUAL (AUTO WITH ACCESSORIES)
Returnable
Y
Series
LU2B
Size
126 MM,224 MM,45 MM
Specifications
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - CE MARKED
Standards
Stock Status
NONSTOCK
Sub Brand
TESYS
Substitute Product Catalog Number
GVAPB65
Suitable For Use With
Combination Motor Starters
Type
Self-Protected
UNSPSC
Voltage Rating
600 VAC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
5.5000 in