or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RXM3AB2B7 Miniature Plug-In Relay With Lockable Test Button, 10 A, 3NO-3NC 3PDT Contact, 24 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RXM3AB2B7 Miniature Plug-In Relay With Lockable Test Button, 10 A, 3NO-3NC 3PDT Contact, 24 VAC V Coil
SKUPDW~6416452
MFGR #RXM3AB2B7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Miniature Plug-In Relay, Series: RXM, 10 A, 1.2 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 3NO-3NC 3PDT Contact Form, 6 Pole, DIN Rail/Flange Mounting, Faston/Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.06 in H x 1.57 in W x 0.82 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Miniature Plug-In Relay, Series: RXM, 10 A, 1.2 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 3NO-3NC 3PDT Contact Form, 6 Pole, DIN Rail/Flange Mounting, Faston/Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.06 in H x 1.57 in W x 0.82 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RXM3AB2B7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RXM3AB2B7 Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.06 in H x 1.57 in W x 0.82 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 1.58 Gross Volume per Pack Metric 25.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 37.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.1000 in Height [Metric] 3.1000 cm Item Group 21127 Length 12.5000 in Length [Metric] 12.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=649650&lang=en-us Mounting Type DIN Rail/Flange Number Of Poles 6 Power Rating 1.2 Returnable Y Series RXM Substitute Product Catalog Number RXZL520 Temperature Rating -40 to 131 Terminal Type Faston/Flat Pin UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.3000 in Width [Metric] 10.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 Coil Voltage 24 Contact Form 3NO-3NC 3PDT Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications any position Without socket Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RXM3AB2B7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RXM3AB2B7 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.06 in H x 1.57 in W x 0.82 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 1.58 |
| Gross Volume per Pack Metric | 25.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 37.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.1000 in |
| Height [Metric] | 3.1000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 12.5000 in |
| Length [Metric] | 12.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=649650&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail/Flange |
| Number Of Poles | 6 |
| Power Rating | 1.2 |
| Returnable | Y |
| Series | RXM |
| Substitute Product Catalog Number | RXZL520 |
| Temperature Rating | -40 to 131 |
| Terminal Type | Faston/Flat Pin |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.3000 in |
| Width [Metric] | 10.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | 3NO-3NC 3PDT |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications |
| any position |
| Without socket |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals |