or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF31ED RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF31ED RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VDC V Coil
SKUPDW~13848166
MFGR #RUMF31ED
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 48 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 48 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMF31ED ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMF31ED Coil 1.4 W Contact Configuration 3 C/O Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 0.98 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 85.00 Gross Weight UOM Metric g Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Length 3.6000 in Length [Metric] 3.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882760&lang=en-us Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 48 V DC Returnable N Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,IP40,UL-EAC-REACH-ROHS-CSA Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUW101MW Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122325 UPC 11 78590199053 UPC 12 785901990536 Width 6.1000 in Width [Metric] 6.1000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC LOCKABLE TEST BUTTON Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A Mechanical indication of relay status Optional protection modules to protect against electrical spikes Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time Without green LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMF31ED |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMF31ED |
| Coil | 1.4 W |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.98 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 85.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Length | 3.6000 in |
| Length [Metric] | 3.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882760&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 48 V DC |
| Returnable | N |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,IP40,UL-EAC-REACH-ROHS-CSA |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUW101MW |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 78590199053 |
| UPC 12 | 785901990536 |
| Width | 6.1000 in |
| Width [Metric] | 6.1000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC |
| LOCKABLE TEST BUTTON |
| Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A |
| Mechanical indication of relay status |
| Optional protection modules to protect against electrical spikes |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |
| Without green LED |