or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF31E7 RUM Universal Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF31E7 RUM Universal Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 48 VAC V Coil
SKUPDW~13848154
MFGR #RUMF31E7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Plug-In Relay, Series: RUM Universal, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 48 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 in W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Plug-In Relay, Series: RUM Universal, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 48 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 in W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMF31E7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMF31E7 Coil 250 V CONFORMING TO IEC Contact Configuration 3 C/O Contact Rating 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.37 in W x 1.39 in H Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 0.98 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 92.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 3.7000 in Height [Metric] 3.7000 cm Length 7.2000 in Length [Metric] 7.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882759&lang=en-us Mounting Type DIN Rail/Panel Number Of Poles 3 Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 48 V AC Power Rating 3 Returnable N Series RUM Universal Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14-UL 508,IP40,ROHS-EAC-CSA-UL-REACH Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUW101MW Temperature Rating -40 to 55 Terminal Type Flat Pin Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122325 UPC 11 78590199057 UPC 12 785901990574 Width 3.8000 in Width [Metric] 3.8000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC Coil Voltage 48 Contact Form 3PDT 3C/O General purpose LOCKABLE TEST BUTTON Test button with lock-down door for testing the contacts Mechanical indication of relay status Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build Without LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMF31E7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMF31E7 |
| Coil | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Contact Rating | 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.37 in W x 1.39 in H |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.98 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 92.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 3.7000 in |
| Height [Metric] | 3.7000 cm |
| Length | 7.2000 in |
| Length [Metric] | 7.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882759&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 48 V AC |
| Power Rating | 3 |
| Returnable | N |
| Series | RUM Universal |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14-UL 508,IP40,ROHS-EAC-CSA-UL-REACH |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUW101MW |
| Temperature Rating | -40 to 55 |
| Terminal Type | Flat Pin |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 78590199057 |
| UPC 12 | 785901990574 |
| Width | 3.8000 in |
| Width [Metric] | 3.8000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC |
| Coil Voltage | 48 |
| Contact Form | 3PDT 3C/O |
| General purpose |
| LOCKABLE TEST BUTTON |
| Test button with lock-down door for testing the contacts |
| Mechanical indication of relay status |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |
| Without LED |