or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC32JD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 12 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC32JD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 12 VDC V Coil
SKUPDW~11222925
MFGR #RUMC32JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 12 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 12 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMC32JD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMC32JD Coil 1.4 W Contact Configuration 3 C/O Contact Material AgNi Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.29 Gross Volume per Pack Metric 86.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 95.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.7000 cm Item Group 21127 Length 3.6000 in Length [Metric] 7.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882720&lang=en-us Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 12 V DC Returnable N Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40,UL-CSA-EAC-ROHS-REACH Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUZC3M Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122325 Width 6.9000 in Width [Metric] 3.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC LOCKABLE TEST BUTTON Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A Mechanical indication of relay status Optional protection modules to protect against electrical spikes Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMC32JD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMC32JD |
| Coil | 1.4 W |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Contact Material | AgNi |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 86.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 95.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.7000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 3.6000 in |
| Length [Metric] | 7.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882720&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 12 V DC |
| Returnable | N |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40,UL-CSA-EAC-ROHS-REACH |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUZC3M |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122325 |
| Width | 6.9000 in |
| Width [Metric] | 3.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC |
| LOCKABLE TEST BUTTON |
| Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A |
| Mechanical indication of relay status |
| Optional protection modules to protect against electrical spikes |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |