or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM21B7 Power Relay With Adapter and Lockable Test Button, 15 A, 2NO-2NC Contact, 24 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM21B7 Power Relay With Adapter and Lockable Test Button, 15 A, 2NO-2NC Contact, 24 VAC V Coil
SKU1301501
MFGR #RPM21B7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 1.1 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.54 in W x 1.06 in H x 0.83 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 1.1 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.54 in W x 1.06 in H x 0.83 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RPM21B7 Application Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RPM21B7 Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.06 in H x 1.54 in W x 0.83 in D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Gross Volume Per Pack 1.67 Gross Volume per Pack Metric 27.37 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 37.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Hazard Class N Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Item Group 21127 Length 5.0000 in Length [Metric] 5.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648634&lang=en-us Mounting PLUG-IN Mounting Type DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Number Of Poles 2 Power Rating 1.1 Returnable Y Series RPM Substitute Product Catalog Number RXM021BN Temperature Rating -40 to 55 Terminal Type Faston/Flat Pin/Spade UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 15 Coil Voltage 24 Contact Form 2CO Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications any position Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Without LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPM21B7 |
| Application | Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPM21B7 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.06 in H x 1.54 in W x 0.83 in D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 |
| Gross Volume Per Pack | 1.67 |
| Gross Volume per Pack Metric | 27.37 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 37.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Hazard Class | N |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648634&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN |
| Mounting Type | DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket |
| Number Of Poles | 2 |
| Power Rating | 1.1 |
| Returnable | Y |
| Series | RPM |
| Substitute Product Catalog Number | RXM021BN |
| Temperature Rating | -40 to 55 |
| Terminal Type | Faston/Flat Pin/Spade |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 15 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | 2CO |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| any position |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Without LED |