or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE22R1MKMR Timing Relay, 0.05 s to 300 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, 1NO-1NC Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE22R1MKMR Timing Relay, 0.05 s to 300 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, 1NO-1NC Contact
SKUPDW~12049127
MFGR #RE22R1MKMR
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Series: RE22, Operation Mode: Delay Off/Multi-Function, 24 to 240 VAC/VDC, 8 A, 1NO-1NC Contact Form, 0.05 s to 300 hr Time Setting, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D x 3.54 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Series: RE22, Operation Mode: Delay Off/Multi-Function, 24 to 240 VAC/VDC, 8 A, 1NO-1NC Contact Form, 0.05 s to 300 hr Time Setting, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D x 3.54 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE22R1MKMR ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RE22R1MKMR Contact Configuration 1 C/O timed contact, cadmium free Contact Rating 5 A Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 Hz +/- 5 % Gross Volume Per Pack 11.84 Gross Volume per Pack Metric 194.02 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9100 lb Gross Weight per Pack Metric 91.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 2.5000 in Height [Metric] 2.5000 cm Item Group 22376 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889609&lang=en-us Mounting Any position;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Returnable N Size 0.89 in Sub Brand RE22 Type Dual function relay UNSPSC 39122329 Width 8.3000 in Width [Metric] 8.3000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Rotary knob;Green LED backlight steady)dial pointer indication;Yellow LED steady)output relay energised;Yellow LED steady)power ON
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE22R1MKMR |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE22R1MKMR |
| Contact Configuration | 1 C/O timed contact, cadmium free |
| Contact Rating | 5 A |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 5 % |
| Gross Volume Per Pack | 11.84 |
| Gross Volume per Pack Metric | 194.02 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 91.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 2.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Item Group | 22376 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889609&lang=en-us |
| Mounting | Any position;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Returnable | N |
| Size | 0.89 in |
| Sub Brand | RE22 |
| Type | Dual function relay |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 8.3000 in |
| Width [Metric] | 8.3000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Rotary knob;Green LED backlight steady)dial pointer indication;Yellow LED steady)output relay energised;Yellow LED steady)power ON |