or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE22R1AMR Timing Relay, 0.05 s to 300 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, 1NO-1NC Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE22R1AMR Timing Relay, 0.05 s to 300 hr Setting, 24 to 240 VAC/VDC, 1NO-1NC Contact
SKU1101732
MFGR #RE22R1AMR
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Series: RE22, Operation Mode: Delay On, 24 to 240 VAC/VDC, 8 A, 1NO-1NC Contact Form, 0.05 s to 300 hr Time Setting, 100 ms with Load Parallel/30 ms Pulse, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D x 3.54 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Series: RE22, Operation Mode: Delay On, 24 to 240 VAC/VDC, 8 A, 1NO-1NC Contact Form, 0.05 s to 300 hr Time Setting, 100 ms with Load Parallel/30 ms Pulse, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D x 3.54 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE22R1AMR ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number RE22R1AMR Contact Configuration 1 C/O timed contact, cadmium free Contact Rating 8 A Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 Hz +/- 5 % Gross Volume Per Pack 16.32 Gross Volume per Pack Metric 267.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 92.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Item Group 22376 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889588&lang=en-us Mounting Any position;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Returnable Y Size 0.89 in Stock Status NONSTOCK Sub Brand RE22 Substitute Product Catalog Number RE22R2AMR Type Modular timing relay UNSPSC 39122329 Width 8.2000 in Width [Metric] 8.2000 cm Rotary knob;diagnostic button;Green LED backlight steady)dial pointer indication;Yellow LED steady)output relay energised;Yellow LED fast flashing)timing in progress and output relay de-energised;Yellow LED slow flashing)timing in progress and output relay energised
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE22R1AMR |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE22R1AMR |
| Contact Configuration | 1 C/O timed contact, cadmium free |
| Contact Rating | 8 A |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 5 % |
| Gross Volume Per Pack | 16.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 267.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 92.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Item Group | 22376 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889588&lang=en-us |
| Mounting | Any position;35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Returnable | Y |
| Size | 0.89 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | RE22 |
| Substitute Product Catalog Number | RE22R2AMR |
| Type | Modular timing relay |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 8.2000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Rotary knob;diagnostic button;Green LED backlight steady)dial pointer indication;Yellow LED steady)output relay energised;Yellow LED fast flashing)timing in progress and output relay de-energised;Yellow LED slow flashing)timing in progress and output relay energised |