or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ TM1STNTCRN61515 Temperature Control NTC Probe, For Use With Modicon™ M171, M172 Logic Controller, IP67, -122 to 230 deg F, 1.5 m L Cable, Gray
Schneider Electric Square D™ TM1STNTCRN61515 Temperature Control NTC Probe, For Use With Modicon™ M171, M172 Logic Controller, IP67, -122 to 230 deg F, 1.5 m L Cable, Gray
SKUPDW~12049865
MFGR #TM1STNTCRN61515
$/ea
Schneider Electric Square D™ Temperature Control NTC Probe, For Use With: Modicon™ M171, M172 Logic Controller, Specifications: IP67, -122 to 230 deg F, 1.5 m L Cable, Gray, 0.59 in W x 0.24 in D x 0.2 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Temperature Control NTC Probe, For Use With: Modicon™ M171, M172 Logic Controller, Specifications: IP67, -122 to 230 deg F, 1.5 m L Cable, Gray, 0.59 in W x 0.24 in D x 0.2 in H Dimensions
Alternate Catalog Number TM1STNTCRN61515 Application Multi-Purpose Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number TM1STNTCRN61515 Country of Origin IT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3.00 Gross Volume per Pack Metric 49.16 Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 13.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8533408070 Height 4.5000 in Height [Metric] 4.5000 cm Item Group 22537 Length 6.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=474037779&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 41111970 UPC 11 78590178185 UPC 12 785901781851 Width 11.0000 in Width [Metric] 11.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Multi-Purpose Applications Equipped with 2 conductor cables for controller side
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TM1STNTCRN61515 |
| Application | Multi-Purpose Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | TM1STNTCRN61515 |
| Country of Origin | IT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 49.16 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8533408070 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Item Group | 22537 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=474037779&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 41111970 |
| UPC 11 | 78590178185 |
| UPC 12 | 785901781851 |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 11.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Multi-Purpose Applications |
| Equipped with 2 conductor cables for controller side |