or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP27622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 620/760 A, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Line, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP27622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 620/760 A, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Line, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
SKU1377760
MFGR #NSYEBAP27622
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 620/760 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Line, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.61 in W x 3.35 in D x 4.63 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 620/760 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Line, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.61 in W x 3.35 in D x 4.63 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEBAP27622 Application Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEBAP27622 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 45.36 Gross Volume per Pack Metric 743.31 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0041 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.8900 in Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 21713 Length 12.1900 in Length [Metric] 12.1900 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458307973&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 UPC 11 78590171472 UPC 12 785901714729 Width 6.8600 in Width [Metric] 6.8600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Thermoplastic block Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications Panel or DIN rail mounting One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions Aluminum or copper lugs Stranded wire compliant Wide offering meets most application requirements Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing Enclosed blocks require no covers 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu line 2, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu load 2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEBAP27622 |
| Application | Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEBAP27622 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 45.36 |
| Gross Volume per Pack Metric | 743.31 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0041 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.8900 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 21713 |
| Length | 12.1900 in |
| Length [Metric] | 12.1900 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458307973&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590171472 |
| UPC 12 | 785901714729 |
| Width | 6.8600 in |
| Width [Metric] | 6.8600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Thermoplastic block |
| Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| Panel or DIN rail mounting |
| One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions |
| Aluminum or copper lugs |
| Stranded wire compliant |
| Wide offering meets most application requirements |
| Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration |
| UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing |
| Enclosed blocks require no covers |
| 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu line 2, 4 AWG to 500 kcmil Al/Cu load 2 |