or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP25622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP25622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
SKUPDW~13031977
MFGR #NSYEBAP25622
$/ea
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEBAP25622 Application Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEBAP25622 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 34.56 Gross Volume per Pack Metric 566.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.7648 lb Gross Weight per Pack Metric 376.48 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 8.1280 in Height [Metric] 8.1280 cm Item Group 21713 Length 11.4300 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139192&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 UPC 11 78590154254 UPC 12 785901542544 Width 6.0960 in Width [Metric] 6.0960 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Thermoplastic block Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications Panel or DIN rail mounting One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions Aluminum or copper lugs Stranded wire compliant Wide offering meets most application requirements Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing Enclosed blocks require no covers 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu line 2, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu load 2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEBAP25622 |
| Application | Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEBAP25622 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 34.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 566.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.7648 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 376.48 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 8.1280 in |
| Height [Metric] | 8.1280 cm |
| Item Group | 21713 |
| Length | 11.4300 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139192&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590154254 |
| UPC 12 | 785901542544 |
| Width | 6.0960 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Thermoplastic block |
| Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| Panel or DIN rail mounting |
| One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions |
| Aluminum or copper lugs |
| Stranded wire compliant |
| Wide offering meets most application requirements |
| Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration |
| UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing |
| Enclosed blocks require no covers |
| 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu line 2, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu load 2 |