or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAD25622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAD25622 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, Thermoplastic
SKUPDW~13031973
MFGR #NSYEBAD25622
$/ea
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, 10 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 410/510 A, 2 Primary Connections/Pole, 2 Secondary Connection/Pole, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Line, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu Load Wire, 10 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEBAD25622 Application Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEBAD25622 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 160.00 Gross Volume per Pack Metric 2621.92 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8102 lb Gross Weight per Pack Metric 381.02 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504909650 Height 1.0010 in Height [Metric] 10.160000000 cm Item Group 21713 Length 1.0010 in Length [Metric] 20.320000000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=483572377&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 UPC 11 78590153027 UPC 12 785901530275 Width 1.0010 in Width [Metric] 12.700000000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Thermoplastic block Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications Panel or DIN rail mounting One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions Aluminum or copper lugs Stranded wire compliant Wide offering meets most application requirements Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing Enclosed blocks require no covers 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu line 2, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu load 2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEBAD25622 |
| Application | Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEBAD25622 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 160.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2621.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 381.02 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504909650 |
| Height | 1.0010 in |
| Height [Metric] | 10.160000000 cm |
| Item Group | 21713 |
| Length | 1.0010 in |
| Length [Metric] | 20.320000000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=483572377&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590153027 |
| UPC 12 | 785901530275 |
| Width | 1.0010 in |
| Width [Metric] | 12.700000000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Thermoplastic block |
| Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| Panel or DIN rail mounting |
| One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions |
| Aluminum or copper lugs |
| Stranded wire compliant |
| Wide offering meets most application requirements |
| Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration |
| UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing |
| Enclosed blocks require no covers |
| 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu line 2, 6 AWG to 250 kcmil Al/Cu load 2 |