or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Modicon™ BMXFCW1003 Preformed Cordset, 10 m L Cable, For Use With M340 I/O Module
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Modicon™ BMXFCW1003 Preformed Cordset, 10 m L Cable, For Use With M340 I/O Module
SKUPDW~6397396
MFGR #BMXFCW1003
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Modicon™ Cordset, Preformed, Series: X80 Series, 10 m Cable Length, For Use With: M340 I/O Module
Schneider Electric Square D™ Modicon™ Cordset, Preformed, Series: X80 Series, 10 m Cable Length, For Use With: M340 I/O Module
Alternate Catalog Number BMXFCW1003 Application Preformed cordset with one end with flying leads;For I/O module with 40-way connectors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BMXFCW1003 Country of Origin TN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 264.99 Gross Volume per Pack Metric 4342.39 Gross Weight Per Pack 6.1050 lb Gross Weight per Pack Metric 2.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 3.70 in Height [Metric] 9.5000 cm Item Group 18160 Length 9.75 in Length [Metric] 25.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=698384&lang=en-us Returnable N Sub Brand MODICON X80 Type PREFORMED CORDSET UNSPSC 32151703 UPC 11 785901608035 UPC 12 785901608035 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.75 in Width [Metric] 25.0000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Preformed cordset with one end with flying leads;For I/O module with 40-way connectors 1 connector 40 ways;2 ends with color-coded flying leads DIN 47100
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BMXFCW1003 |
| Application | Preformed cordset with one end with flying leads;For I/O module with 40-way connectors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BMXFCW1003 |
| Country of Origin | TN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 264.99 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4342.39 |
| Gross Weight Per Pack | 6.1050 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 3.70 in |
| Height [Metric] | 9.5000 cm |
| Item Group | 18160 |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 25.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=698384&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | MODICON X80 |
| Type | PREFORMED CORDSET |
| UNSPSC | 32151703 |
| UPC 11 | 785901608035 |
| UPC 12 | 785901608035 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.75 in |
| Width [Metric] | 25.0000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Preformed cordset with one end with flying leads;For I/O module with 40-way connectors |
| 1 connector 40 ways;2 ends with color-coded flying leads DIN 47100 |