or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Lexium™ VW3L10000N10 Sealed Plate Insert, For Use With Protective Seal, IP54
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Lexium™ VW3L10000N10 Sealed Plate Insert, For Use With Protective Seal, IP54
SKUPDW~9366166
MFGR #VW3L10000N10
$/ea
Schneider Electric Square D™ Lexium™ Sealed Plate Insert, For Use With: Protective Seal, Specifications: IP54
Schneider Electric Square D™ Lexium™ Sealed Plate Insert, For Use With: Protective Seal, Specifications: IP54
Alternate Catalog Number VW3L10000N10 Application FOR CLOSING THE CUTOUTS FOR THE INSERTS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number VW3L10000N10 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4.51 Gross Volume per Pack Metric 73.90 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 74.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8547200000 Height 2.6000 in Height [Metric] 2.6000 cm Item Group 18289 Length 10.7000 in Length [Metric] 10.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=797040&lang=en-us Returnable N Sub Brand LEXIUM UNSPSC 26111515 UPC 11 78590113330 UPC 12 785901133308 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.8000 in Width [Metric] 4.8000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Specifications IP54 Suitable For Use With Protective Seal Type INSERT FOR SEALING IP54,PROTECTIVE SEAL FOR CLOSING THE CUTOUTS FOR THE INSERTS 2 SEALING INSERTS,INSERT FOR SEALING IP54,SET OF 10 Closing the cutouts for the inserts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | VW3L10000N10 |
| Application | FOR CLOSING THE CUTOUTS FOR THE INSERTS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VW3L10000N10 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4.51 |
| Gross Volume per Pack Metric | 73.90 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 74.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547200000 |
| Height | 2.6000 in |
| Height [Metric] | 2.6000 cm |
| Item Group | 18289 |
| Length | 10.7000 in |
| Length [Metric] | 10.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=797040&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | LEXIUM |
| UNSPSC | 26111515 |
| UPC 11 | 78590113330 |
| UPC 12 | 785901133308 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.8000 in |
| Width [Metric] | 4.8000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | IP54 |
| Suitable For Use With | Protective Seal |
| Type | INSERT FOR SEALING IP54,PROTECTIVE SEAL |
| FOR CLOSING THE CUTOUTS FOR THE INSERTS |
| 2 SEALING INSERTS,INSERT FOR SEALING IP54,SET OF 10 |
| Closing the cutouts for the inserts |