or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 SH31404P02A1000 3-Phase Multiturn Smooth Shaft End Natural Convection Standard Servo Motor, 6.8 hp, 115 to 480 V, 95.6 A, 4000 rpm Speed, Flange Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 SH31404P02A1000 3-Phase Multiturn Smooth Shaft End Natural Convection Standard Servo Motor, 6.8 hp, 115 to 480 V, 95.6 A, 4000 rpm Speed, Flange Mount
SKUPDW~11779019
MFGR #SH31404P02A1000
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 Standard Servo Motor, 3-Phase Multiturn Smooth Shaft End Natural Convection, Series: SH3 140, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 6.8 hp, 115 to 480 V, 95.6 A, 4000 rpm Speed, IP54/IP65 Enclosure, 0.94 in Dia x 1.97 in L Shaft, 267.29 to 98.24 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 5.51 in W x 15.08 in D x 7.58 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 Standard Servo Motor, 3-Phase Multiturn Smooth Shaft End Natural Convection, Series: SH3 140, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 6.8 hp, 115 to 480 V, 95.6 A, 4000 rpm Speed, IP54/IP65 Enclosure, 0.94 in Dia x 1.97 in L Shaft, 267.29 to 98.24 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 5.51 in W x 15.08 in D x 7.58 in H Dimensions
Alternate Catalog Number SH31404P02A1000 Application General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SH31404P02A1000 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2799 lb Gross Weight per Pack Metric 25.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8501528040 Height 59.0000 in Item Group 18359 Length 26.0000 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=417170800&lang=en-us Phase 3 Returnable N Series SH3 140 UNSPSC 39121021 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 20.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications Overload capacity - high peak current (up to 4X the continuous current) Increases the range of movement Power density - the compact size of the servo drives offers maximum efficiency in a small space External braking resistors, when the Servo Motor has to be braked frequently Line chokes for improved protection against over voltages to reduce harmonic distortion of the current Additional EMC input filters to reduce conducted emissions on the line supply below the limits of standard IEC/EN 61800-3 edition 2, category C2 or C3 Without holding brake and key 267.29 in-lbf at 115 V 3 ph, 232.77 in-lbf at 230 V 3 ph, 142.5 in-lbf at 400 V 3 ph and 98.24 in-lbf at 480 V 3 ph
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SH31404P02A1000 |
| Application | General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SH31404P02A1000 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2799 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 25.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8501528040 |
| Height | 59.0000 in |
| Item Group | 18359 |
| Length | 26.0000 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=417170800&lang=en-us |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Series | SH3 140 |
| UNSPSC | 39121021 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 20.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications |
| Overload capacity - high peak current (up to 4X the continuous current) |
| Increases the range of movement |
| Power density - the compact size of the servo drives offers maximum efficiency in a small space |
| External braking resistors, when the Servo Motor has to be braked frequently |
| Line chokes for improved protection against over voltages to reduce harmonic distortion of the current |
| Additional EMC input filters to reduce conducted emissions on the line supply below the limits of standard IEC/EN 61800-3 edition 2, category C2 or C3 |
| Without holding brake and key |
| 267.29 in-lbf at 115 V 3 ph, 232.77 in-lbf at 230 V 3 ph, 142.5 in-lbf at 400 V 3 ph and 98.24 in-lbf at 480 V 3 ph |