or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ LR2K0303 TeSys™ LR2K Bi-Metallic Differential Thermal Overload Relay, 0.23 to 0.36 A, 1NC-1NO Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ LR2K0303 TeSys™ LR2K Bi-Metallic Differential Thermal Overload Relay, 0.23 to 0.36 A, 1NC-1NO Contact
SKU1134646
MFGR #LR2K0303
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Thermal Overload Relay, Bi-Metallic Differential, Series: TeSys™ LR2K, 0.23 to 0.36 A, 0.06 to 0.09 kW at 400 V Power, <=400 Hz Frequency, 1NC-1NO Contact Form, 575 VAC Contact, 3 Pole, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -4 to 131 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Thermal Overload Relay, Bi-Metallic Differential, Series: TeSys™ LR2K, 0.23 to 0.36 A, 0.06 to 0.09 kW at 400 V Power, <=400 Hz Frequency, 1NC-1NO Contact Form, 575 VAC Contact, 3 Pole, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -4 to 131 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D Dimensions
Alternate Catalog Number LR2K0303 Application For motor protection ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LR2K0303 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Rating 575 Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 17.56 Gross Volume per Pack Metric 287.76 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 156.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490050 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Insulation POWER CIRCUIT 690 V BS 4941-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-POWER CIRCUIT 750 V VDE 0110 GROUP C-POWER CIRCUIT 600 V CSA C22.2 NO 14 Item Group 22324 Length 8.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639792&lang=en-us Mounting UNDER CONTACTOR-PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -20-55 A°C WITHOUT DERATING IEC 60947--30-60 A°C WITH DERATING IEC 60947 Power Rating 0.06 to 0.09 kW at 400 V Returnable Y Series TeSys™ LR2K Size 45 MM,58 MM,65 MM in Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,IP2X IEC 60529,NF C 63-650-IEC 60947-VDE 0660-BS 4941,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 Sub Brand LR2K,TESYS LRK Temperature Rating -4 to 131 Temperature Trip Range 0.23-0.36 A Terminal Type Screw/Clamp Trip Type CLASS 10A CONFORMING TO IEC 60947-4-1 Type differential thermal overload relay UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 0.23 to 0.36 Contact Form 1NO-1NC For motor protection RED PUSH-BUTTON TRIP TEST FUNCTION-BLUE PUSH-BUTTON STOP AND MANUAL RESET- SELECTOR SWITCH MANUAL OR AUTOMATIC RESET Compensated and phase failure sensitive Resetting can either be manual or automatic
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LR2K0303 |
| Application | For motor protection |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LR2K0303 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Rating | 575 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 17.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 287.76 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 156.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490050 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 690 V BS 4941-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-POWER CIRCUIT 750 V VDE 0110 GROUP C-POWER CIRCUIT 600 V CSA C22.2 NO 14 |
| Item Group | 22324 |
| Length | 8.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639792&lang=en-us |
| Mounting | UNDER CONTACTOR-PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20-55 A°C WITHOUT DERATING IEC 60947--30-60 A°C WITH DERATING IEC 60947 |
| Power Rating | 0.06 to 0.09 kW at 400 V |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ LR2K |
| Size | 45 MM,58 MM,65 MM in |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,IP2X IEC 60529,NF C 63-650-IEC 60947-VDE 0660-BS 4941,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 |
| Sub Brand | LR2K,TESYS LRK |
| Temperature Rating | -4 to 131 |
| Temperature Trip Range | 0.23-0.36 A |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Trip Type | CLASS 10A CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Type | differential thermal overload relay |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 0.23 to 0.36 |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| For motor protection |
| RED PUSH-BUTTON TRIP TEST FUNCTION-BLUE PUSH-BUTTON STOP AND MANUAL RESET- SELECTOR SWITCH MANUAL OR AUTOMATIC RESET |
| Compensated and phase failure sensitive |
| Resetting can either be manual or automatic |