or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ LC1D38BD TeSys™ D LC1D Non-Reversing IEC Contactor With Safety Cover, 24 VDC V Coil, 38/50 A, 3NO Contact, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ LC1D38BD TeSys™ D LC1D Non-Reversing IEC Contactor With Safety Cover, 24 VDC V Coil, 38/50 A, 3NO Contact, 3 Poles
SKU349141
MFGR #LC1D38BD
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys™ D LC1D, 24 VDC Coil, 38/50 A Maximum Load Current, 25 hp at 600 VAC Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys™ D LC1D, 24 VDC Coil, 38/50 A Maximum Load Current, 25 hp at 600 VAC Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1D38BD Application Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D38BD Coil Power Rating 5.4-5.4 W 20 A?°C Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 31.68 Gross Volume per Pack Metric 519.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 581.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.0000 in Height [Metric] 15.0000 cm Item Group 22355 Length 11.0000 in Length [Metric] 40.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471901&lang=en-us Mounting Plate;rail Returnable Y Substitute Product Catalog Number LAD9V2 UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3;5 W;W Width 9.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 24 V DC Contact Configuration 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 Type contactor Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor Designed to control and provide overload protection to motors rated upto 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with upto 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption upto 50% High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR All contactors include built-in auxiliary contacts All screw connections have IP20 finger safe terminals with both north American and international terminal markings Designed for perfect integration in control systems Can be used to create motor starters for any type of application
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D38BD |
| Application | Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D38BD |
| Coil Power Rating | 5.4-5.4 W 20 A?°C |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 31.68 |
| Gross Volume per Pack Metric | 519.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 581.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 15.0000 cm |
| Item Group | 22355 |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1471901&lang=en-us |
| Mounting | Plate;rail |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | LAD9V2 |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3;5 W;W |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 |
| Type | contactor |
| Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated upto 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with upto 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil |
| TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed |
| TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption upto 50% |
| High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| All contactors include built-in auxiliary contacts |
| All screw connections have IP20 finger safe terminals with both north American and international terminal markings |
| Designed for perfect integration in control systems |
| Can be used to create motor starters for any type of application |