Schneider Electric Square D™ Harmony™ K10F003UCH Change Over Cam Switch, 400 VAC, 10 A, 1 hp, 3 Poles, Black Handle Actuator
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~10430303
MFGR #K10F003UCH
Schneider Electric Square D™ Harmony™ Cam Switch, Change Over, 400 VAC, 10 A, 1 hp, 3 Pole, Black Handle Actuator, Left/Right Switching Positions, Captive Screw Clamp Terminal, -20 to 55 deg C, 22 mm Dia Dimensions
Alternate Catalog Number
K10F003UCH
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
K10F003UCH
Connection
Captive screw clamp terminals 2 x 1.5 mm²
Country of Origin
AT
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
10.60
Gross Volume per Pack Metric
173.70
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.7600 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.5000 in
Height [Metric]
10.5000 cm
Item Group
Length
4.0000 in
Length [Metric]
4.0000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679122&lang=en-us
Returnable
Standard
Contact block: IP20;operating head: IP65 conforming to IEC 60529
Substitute Product Catalog Number
KZ91H
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
4.1000 in