or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ CA2SK20E7 TeSys™ SK IEC Control Relay, 10 A, 2NO Contact, 48 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ CA2SK20E7 TeSys™ SK IEC Control Relay, 10 A, 2NO Contact, 48 VAC V Coil
SKU1155033
MFGR #CA2SK20E7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ IEC Control Relay, Series: TeSys™ SK, 10 A, 4.2/16 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 48 VAC Coil, 2NO Contact Form, 2 Pole, Plate/Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -20 to 50 deg C, 2.2 in H x 1.06 in W x 2.19 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ IEC Control Relay, Series: TeSys™ SK, 10 A, 4.2/16 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 48 VAC Coil, 2NO Contact Form, 2 Pole, Plate/Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -20 to 50 deg C, 2.2 in H x 1.06 in W x 2.19 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CA2SK20E7 Application For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CA2SK20E7 Coil 4.2-4.2 VA 20 A°C),48 V AC 50/60 HZ Contact Configuration 2 NO Country of Origin CZ Currency USD Enclosure IP2X EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.73 Gross Volume per Pack Metric 126.67 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 121.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 5.8000 in Height [Metric] 5.8000 cm Item Group 22371 Length 3.2000 in Length [Metric] 3.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595972&lang=en-us Mounting PLATE-RAIL Number Of Poles 2 Operating Temperature -20-50 A°C Returnable N Size 27 MM,55.5 MM,56 MM in Standard IP2X,NF C 63-110-VDE 0660-IEC 60947-BS 5424,CULUS Sub Brand CA2SK,TESYS CASK Type CONTROL RELAY UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.8000 in Width [Metric] 6.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications 16 VA inrush and 4.2 VA hold-in power rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CA2SK20E7 |
| Application | For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CA2SK20E7 |
| Coil | 4.2-4.2 VA 20 A°C),48 V AC 50/60 HZ |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.73 |
| Gross Volume per Pack Metric | 126.67 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 121.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 5.8000 in |
| Height [Metric] | 5.8000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 3.2000 in |
| Length [Metric] | 3.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=595972&lang=en-us |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -20-50 A°C |
| Returnable | N |
| Size | 27 MM,55.5 MM,56 MM in |
| Standard | IP2X,NF C 63-110-VDE 0660-IEC 60947-BS 5424,CULUS |
| Sub Brand | CA2SK,TESYS CASK |
| Type | CONTROL RELAY |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.8000 in |
| Width [Metric] | 6.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications |
| 16 VA inrush and 4.2 VA hold-in power rating |