or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ BMXFCC103 2-Cable 40-Wire Preformed Cord Set, 1 m L Cable, For Use With Modicon™ X80 I/O Platform Discrete I/O Module and TELEFAST® ABE7 Sub-Bases
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ BMXFCC103 2-Cable 40-Wire Preformed Cord Set, 1 m L Cable, For Use With Modicon™ X80 I/O Platform Discrete I/O Module and TELEFAST® ABE7 Sub-Bases
SKUPDW~6397388
MFGR #BMXFCC103
$/ea
Schneider Electric Square D™ Preformed Cord Set, 2-Cable 40-Wire, 1 m Cable Length, For Use With: Modicon™ X80 I/O Platform Discrete I/O Module and TELEFAST® ABE7 Sub-Bases
Schneider Electric Square D™ Preformed Cord Set, 2-Cable 40-Wire, 1 m Cable Length, For Use With: Modicon™ X80 I/O Platform Discrete I/O Module and TELEFAST® ABE7 Sub-Bases
Alternate Catalog Number BMXFCC103 Application Preformed cordset for Telefast Advantys ABE7 sub-bases;For I/O module with 40-way connectors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BMXFCC103 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 153.00 Gross Volume per Pack Metric 2507.21 Gross Weight Per Pack 7.5830 lb Gross Weight per Pack Metric 3.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 15.60 in Height [Metric] 40.0000 cm Item Group 18160 Length 5.85 in Length [Metric] 15.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=698368&lang=en-us Returnable Y Sub Brand MODICON Type Preformed cordset UNSPSC 32151703 UPC 11 785901501619 UPC 12 785901501619 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.70 in Width [Metric] 30.0000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Preformed cordset for Telefast Advantys ABE7 sub-bases;For I/O module with 40-way connectors 1 connector 40 ways;2 connectors HE10 1 connector 40 ways, 2 connector HE10 electrical connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BMXFCC103 |
| Application | Preformed cordset for Telefast Advantys ABE7 sub-bases;For I/O module with 40-way connectors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BMXFCC103 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 153.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2507.21 |
| Gross Weight Per Pack | 7.5830 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 15.60 in |
| Height [Metric] | 40.0000 cm |
| Item Group | 18160 |
| Length | 5.85 in |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=698368&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | MODICON |
| Type | Preformed cordset |
| UNSPSC | 32151703 |
| UPC 11 | 785901501619 |
| UPC 12 | 785901501619 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.70 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Preformed cordset for Telefast Advantys ABE7 sub-bases;For I/O module with 40-way connectors |
| 1 connector 40 ways;2 connectors HE10 |
| 1 connector 40 ways, 2 connector HE10 electrical connection |