or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ VW3A7725 Braking Resistor, For Use With Altivar™ ATV310/ATV310L/ATV312HU30N4/ATV312HU40N4 Variable Speed Drive, IP00, 35 W, 100 Ohm
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ VW3A7725 Braking Resistor, For Use With Altivar™ ATV310/ATV310L/ATV312HU30N4/ATV312HU40N4 Variable Speed Drive, IP00, 35 W, 100 Ohm
SKUPDW~9360598
MFGR #VW3A7725
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Braking Resistor, For Use With: Altivar™ ATV310/ATV310L/ATV312HU30N4/ATV312HU40N4 Variable Speed Drive, Specifications: IP00, 35 W, 100 Ohm
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Braking Resistor, For Use With: Altivar™ ATV310/ATV310L/ATV312HU30N4/ATV312HU40N4 Variable Speed Drive, Specifications: IP00, 35 W, 100 Ohm
Alternate Catalog Number VW3A7725 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number VW3A7725 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 168.17 Gross Volume per Pack Metric 2755.80 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 7.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 762.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8533290000 Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 22042 Length 16.6000 in Length [Metric] 16.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748596&lang=en-us Returnable N Sub Brand ALTIVAR UNSPSC 26112105 UPC 11 78590113651 UPC 12 785901136514 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 23.2000 in Width [Metric] 23.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type 100 OHM,BRAKING RESISTOR ALTIVAR 312 SOLAR-ALTIVAR 312-EASY ALTIVAR 310-EASY ALTIVAR 310L,VARIABLE SPEED DRIVE ATV310 3 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310 4 KW-ATV312HU30N4-ATV312HU40N4-ATV312HU40S6-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 0.75 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 1.5 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 2.2 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 3.0 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 4.0 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 5.5 KW
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | VW3A7725 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VW3A7725 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 168.17 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2755.80 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 7.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 762.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8533290000 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 22042 |
| Length | 16.6000 in |
| Length [Metric] | 16.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748596&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | ALTIVAR |
| UNSPSC | 26112105 |
| UPC 11 | 78590113651 |
| UPC 12 | 785901136514 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 23.2000 in |
| Width [Metric] | 23.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | 100 OHM,BRAKING RESISTOR |
| ALTIVAR 312 SOLAR-ALTIVAR 312-EASY ALTIVAR 310-EASY ALTIVAR 310L,VARIABLE SPEED DRIVE ATV310 3 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310 4 KW-ATV312HU30N4-ATV312HU40N4-ATV312HU40S6-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 0.75 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 1.5 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 2.2 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 3.0 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 4.0 KW-VARIABLE SPEED DRIVE ATV310L 5.5 KW |