or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 930 ATV930D75N4 3-Phase Variable Speed Drive With Braking Unit, 400/480 V, 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty, 100 hp, 290 mm W x 325 mm D
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 930 ATV930D75N4 3-Phase Variable Speed Drive With Braking Unit, 400/480 V, 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty, 100 hp, 290 mm W x 325 mm D
SKU1366438
MFGR #ATV930D75N4
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 930 Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV900, 400/480 V, 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty, 100 hp, 290 mm Width, 325 mm Depth, 922 mm Height, IP21 Enclosure, Red LED Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 930 Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV900, 400/480 V, 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty, 100 hp, 290 mm Width, 325 mm Depth, 922 mm Height, IP21 Enclosure, Red LED Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV930D75N4 Application Industrial Application, Synchronous Motor and Asynchronous Motor ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV930D75N4 Communication Modbus TCP;Modbus serial;EtherNet/IP;Ethernet;2-wire RS 485 Country of Origin US Currency USD Current Rating 106 A 2.5 kHz heavy duty;145 A 2.5 kHz normal duty A Depth 325 Display Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);embedded communication status 5 LED dual colour);communication module status 2 LED dual colour);presence of voltage 1 LED red) Display Type Red LED Enclosure Type IP21 Environmental Conditions -15-50 A?°C WITHOUT)-50-60 A?°C WITH DERATING FACTOR),CHEMICAL POLLUTION RESISTANCE CLASS 3C3 EN/IEC 60721-3-3-DUST POLLUTION RESISTANCE CLASS 3S3 EN/IEC 60721-3-3 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 18997.89 Gross Volume per Pack Metric 311318.42 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7300 lb Gross Weight per Pack Metric 63.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 77.0000 in Height [Metric] 59.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22277 Length 130.0000 in Length [Metric] 114.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428548084&lang=en-us Mounting Wall Mount Mounting Type Wall Returnable Y Series ATV900 Size 12.81 in Standard IP21 Substitute Product Catalog Number VW3A1112 Type 3-Phase UNSPSC 39122001 Width [Metric] 46.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty Horsepower 100 Voltage Rating 400/480 Width 60.0000 in Industrial Application, Synchronous Motor and Asynchronous Motor Variable torque standard;optimized torque mode;constant torque standard;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;DC bus screw terminal 70...120 mm² AWG 1/0...250 kcmil;line side screw terminal 95...120 mm² AWG 3/0...250 kcmil;motor screw terminal 95...120 mm² AWG 3/0...250 kcmil;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV930D75N4 |
| Application | Industrial Application, Synchronous Motor and Asynchronous Motor |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV930D75N4 |
| Communication | Modbus TCP;Modbus serial;EtherNet/IP;Ethernet;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Current Rating | 106 A 2.5 kHz heavy duty;145 A 2.5 kHz normal duty A |
| Depth | 325 |
| Display | Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);embedded communication status 5 LED dual colour);communication module status 2 LED dual colour);presence of voltage 1 LED red) |
| Display Type | Red LED |
| Enclosure Type | IP21 |
| Environmental Conditions | -15-50 A?°C WITHOUT)-50-60 A?°C WITH DERATING FACTOR),CHEMICAL POLLUTION RESISTANCE CLASS 3C3 EN/IEC 60721-3-3-DUST POLLUTION RESISTANCE CLASS 3S3 EN/IEC 60721-3-3 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 18997.89 |
| Gross Volume per Pack Metric | 311318.42 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 63.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 77.0000 in |
| Height [Metric] | 59.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22277 |
| Length | 130.0000 in |
| Length [Metric] | 114.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428548084&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Series | ATV900 |
| Size | 12.81 in |
| Standard | IP21 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1112 |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 46.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 106 A Heavy Duty/145 A Normal Duty |
| Horsepower | 100 |
| Voltage Rating | 400/480 |
| Width | 60.0000 in |
| Industrial Application, Synchronous Motor and Asynchronous Motor |
| Variable torque standard;optimized torque mode;constant torque standard;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;DC bus screw terminal 70...120 mm² AWG 1/0...250 kcmil;line side screw terminal 95...120 mm² AWG 3/0...250 kcmil;motor screw terminal 95...120 mm² AWG 3/0...250 kcmil;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection |